Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дариткова: Промените в Закона за здравето не са за освобождаване на държавата от отговорност

20 ноември 2020, 10:12 часа • 2070 прочитания

Предлаганите промени в Закона за здравето не целят освобождаване на държавата от отговорност за здравето на хората с COVID, имащи нужда от болнично лечение. Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова по време на дебата по Закона за здравето на първо четене.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Тя поясни, че законодателната инициатива във връзка с нарастващата епидемия от коронавирус и предприемането на необходимите мерки за неговото ограничаване.

По думите й с предлаганите нормативни промени се цели прецизиране на текста по отношение на противоепидемичните мерки и съществуващите изисквания за задължително болнично лечение на лица, болни от коронавирус.

„Смятам, че има нужда от прецизиране на текста и очаквам предложения между първо и второ четене, защото искам ясно експертите да кажат за кои заразни болни задължителната изолация и болничното лечение вървят едновременно и за кои се налага само една от двете мерки. Останах изненадана от промяната в мнението по отношение на една и съща нормативна уредба в рамките на няколко месеца“, каза още д-р Дариткова.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Тя изтъкна ,че със законопроекта се дават допълнителни правомощия на РЗИ. „С предложените изменения се цели да се намали административното натоварване на РЗИ“, допълни още председателят на ПГ на ГЕРБ.

В Закона за здравето трябва да отделим общите зарази от COVID и да приемем решение, които касаят справянето с конкретната пандемия. Това каза доц. Георги Йроданов от БСП.

"Предлага и се да направим промяна в Закона за здравето с мотива, че така се включваме в общата идея за справяне с пандемията от COVID. Така ли е в действителност? Днес ние трябва да разсъждаваме по темата дали болните с остри заразни заболявания, висока смъртност трябва да имат задължително болнично лечение", каза доц. Йорданов и уточни, че не става дума само за коронавирус.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес