Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Данаил Кирилов: Нотификацията на България не прегражда пътя на жалби до ЕСПЧ

22 март 2020, 16:45 часа • 3650 прочитания

Подписал съм писмо до министъра на външните работи, тя е вицепремиер има и опит като правосъден министър, тя знае как да извърши нотификацията. Това каза министъртът на правосъдието Данаил Кирилов на брифинга на правителството.

Поводът е подготвеното от България искане за временна дерогация на Европейската конвенция за правата на човека, докато трае извънредното положение. Тя е за да се обосноват пред Европейския съд за правата на човека(ЕСПЧ) какви действия е предприела страната ни. "Съответно последиците са, че в този случай голяма част от жалбите на лица, които твърдят, че са засегнати, няма да бъдат допуснати и разгледани“, заяви в петък Кирилов. Днес на брифинга той дообясни: „Аз съм подписал писмо, с което съм заявил пред министъра на външните работи и вицепремиер, иначе казано в областа на правосъдната реформа ми е и началник /.../, имах предвид в телевизионното изказване, че това дава старт на процедурата. Оттук нататък как г-жа Захариева ще извърши нотификацията на генералния секретар на Съвета на Европа е изцяло в нейната компетентност. Тя ще прецени дали е необходимо формализирано политическо решение като решение на МС, за да ѝ даде пълномощията да изпрати тази нотификация, или ще го направи в рамките на Съвета на Европа в една обичайна процедура на комуникация.

Ако някой от слушателите и зрителите на националната медия, на която обсъждах този въпрос, е останал с впечатление, че такава нотификация прегражда изцяло правото на жалба, нито съм имал предвид това, нито е така.

Но по отношение на българската държава като страна в евентуални бъдещи процеси твърдя, че тази нотификация ще подобри положението на България като страна в делата пред Европейския съд на правата на човека. А дотогава нотификацията, заедно с други нотификации, които ще постъпят от други държави-членки (постъпили са 3 досега), са на вниманието на всички държави-членки и те могат да се уведомят за евентуалното ограничаване на някои неосновни права в закона, който, ако бъде обнародван, ще бъде преведен и ще бъде прикрепен към писмото на вицепремиера и министър на външните работи до главния секретар на Съвета на Европа.

Вижте още:

България иска временна дерогация на ЕКПЧ по време на извънредното положение

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 22 март

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес