Партията на бившия правосъден министър Христо Иванов „Да, България“ поиска от президента Румен Радев да наложи вето върху вече приетите законодателни промени в Закона за банковата несъстоятелност, по-известни като "Закон на Делян Пеевски за КТБ".
Като основни причини за искането от "Да, България" сочат, че законът противоречи на основополагащи за българския конституционен модел принципи, на правото на ЕС и предлага решения, които са обратни на съвременните стандарти за производствата по несъстоятелност, и разпоредбите му са формулирани по начин, който ще доведе до правен хаос. Освен това разпоредбите не кореспондират с мотивите на вносителите.
Конкретно е посочено, че законът на Пеевски обявява за нищожни извършени в миналото правни действия и позволяват подновяване на погасени обезпечения, което противоречи на духа на редица взети през годините решения на Конституционния съд. Освен това, въвеждането на петгодишен срок за завеждане на отменителни искове заради извършени цесии противоречи на целите на производството по банкова несъстоятелност, посочени в чл.2 от Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН), а именно "да осигури във възможно най-кратък срок справедливо удовлетворяване на вложителите и другите кредитори на банката".
"Сочи се, че действията на синдиците в производство по несъстоятелност по попълване на масата на несъстоятелността на КТБ (н.) били неефективни: “Не са налице съществени резултати в дейността им относно връщането в масата на несъстоятелността на активите …”. Това са констатации и мотиви за замяна на некомпетентните и неефективни физически лица – синдици, но не и за нормативна промяна. Всъщност, подобни аргументи навеждат до извод, че на практика се цели да се прикрият зловредните последици от субективната некомпетентност и бездействие на конкретни физически лица, a не повишаване на ефективността на производството по банковата несъстоятелност", обобщават от "Да, България".