Народният представител д-р Даниела Дариткова (ГЕРБ-СДС) отговори за упреците, че е ползвала привилегии през времето на социализма като наследник на партийни функционери, за да учи медицина в бившата СССР.
Под днешния ѝ пост във Фейсбук, посветен на изграждането на ГКПП „Рудозем-Ксанти“ и обявения от гърците конкурс за изграждане на подход към него между Димарио и Меливия, се появи язвителната, неизменна в последните години, забележка с текст: „Благодарение на партийни функционери някои внуци са имали възможността да учат в Съветския съюз. Не се срамувайте от миналото си“. Гарниран е със снимка от 1958 г. на дядо ѝ Кирил Даритков, който произнася слово по случай 9-ти септември в качеството му на секретар на Градския комитет на БКП в Устово.
Точно тази снимка се появява почти под всичките ѝ публикации в последните години, като неизменно д-р Дариткова бива обвинявана, че се е „отказала“ от дядо си, че „БКП я е пратила да учи в Ленинград“. Жълти медии даже подеха рефрена в опит да я дамгосат.
За първи път днес тя отговори на жлъчния сарказъм:
„Коментарът Ви няма нищо общо с темата на публикацията, но е част от опорките за дискредитиране. Завършила съм ПМГ ,,Васил Левски " в Смолян със златен медал за отличен успех. Кандидатствах и бях приета на общо основание в Медицински университет - Пловдив. Завърших първи курс с успех 6.00 и кандидатствах за обявените 3 места за обучение в Ленинградски медицински педиатричен институт /сега Санкт-Петербургски/. Дипломирах се като лекар там пак с отличен успех. Имам специалност по педиатрия от МУ София /1997г./ и по обща медицина от МУ Пловдив /2010 г/. Имам магистратура по здравен мениджмънт от МУ София. И 30 години лекарски трудов стаж“.
Тя подчертава, че е заминала да учи в Съветския съюз по успех, а не по партийна линия. И допълва: „Дядо ми Кирил Даритков беше стопански ръководител, председател на читалището в Устово и обществено активна личност. Баба и дядо загинаха при нещастен инцидент през 1988 година“. И призовава да се спре гаврата с паметта им.
Попитана защо едва днес реагира, след като от години я винят за ползвани в онова време привилегии, тя отговори: „Защото до едно време се разпространяваше от тролове. Не вярвах, че някой друг би разпространявал фалшиви новини, но напоследък и това се случва. И най-вече, защото вярвам, че в Смолян познават добре и мен, и семейството ми. На тези хора дължах обяснение, което може да е малко закъсняло, но те трябва да знаят истината. Защото това е истината“.
Между другото, при честването на 150-годишния юбилей на Народно читалище „Кирил Маджаров“ в Устово преди пет години д-р Дариткова поздравява читалищните дейци, всички граждани и гости на тържеството и казва следното: „Няма как да не отдадем заслужена благодарност на всички, които със своя ентусиазъм и труд организираха този празник. Ще се върна назад във времето, за да отдадем заслужена почит на вдъхновените деятели на това читалище и няма да как с гордост да не изтъкна, че един от председателите е моят дядо Кирил Даритков“.