Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цветанов призна: През 2018-а е имало среща за отлагане на Закона за хазарта

07 юни 2020, 13:11 часа • 14169 прочитания

„Днес повече от всякога хората искат да има икономическа стратегия, затова расте критиката и към предложенията на кабинета. Ако не се отговори подобаващо на недоволството на хората, ще има по-отчетливо търсене и припознаване на политически субекти извън властта“. Това каза пред БНР Цветан Цветанов, ръководител на Евроатлантическия център за сигурност.

Обвиненията на Васил Божков, че Севдалина Арнаудова е била посредник между бизнесмена и премиера, Цветанов коментира така:

„В интерес на истината съм много изненадан и може би ще изглежда шаблонно като отговор, но трябва да ви кажа, че не съм предполагал, че е имало комуникация или такова познанство между хората, които се визират в целия този скандал, както вие го назовахте. Защото аз не съм предполагал, че един пиар има в своите служебни задължения да контактува с хора от бизнеса. Защото пиарът трябва да организира дейността за популяризирането на политиките в Министерския съвет, а не да влиза в някакви разговори за бизнесмени. За първи път се запознавам с подобно съдържание или коментари, за тези ежемесечни срещи, за които говори и г-н Божков. Разбира се, всичко това, което се случва във финансовата област и всичко това, което е свързано с регулаторните органи, мога да кажа, защото може би ще възникне въпросът след като съм бил допреди една година във властта защо не съм имал някакво отношение в тази насока, мога да кажа, че когато влязохме в първия си управленски мандат 2009-а и ресорите, които бяха разпределени в изпълнителната власт между мен като вицепремиер и вътрешен министър и вицепремиерът Симеон Дянков и министър на финансите, всеки един от ресорите правеше предложения до съответните органи и комисии. Водеше се диалог с министерствата и съответните ресорни комисии. Винаги, когато се е вървяло към избор на контролните органи, или това, което министърът на финансите има като правомощие да назначава членовете на комисията за хазарта, е било от компетентността на хората, които са имали отношение към тези политики. Аз, като председател на парламентарната група и разговорите сме ги правили всеки вторник в 17 часа и това е ясно за всички медии. За съжаление доколкото знам в момента няма такива срещи да се обсъждат законопроектите и гласуванията. Никога не е имало въпроси дали тези законопроекти са съгласувани с този или с онзи.

На въпрос как ще коментира твърденията на Божков, че на 11 май 2018 г. е внесено предложение от НФСБ за допълнение на Закона за хазарта, а управляващата ГЕРБ декларира подкрепа за предложението и в последствие Божков е бил извикан за среща с премиера Бойко Борисов, след което Борисов разпоредил на Данаил Кирилов, на Менда Стоянова, на Владислав Горанов и на Цветанов да отложат гласуването на закона в парламента, Цветанов отговори: „Да, действително имаше една работна среща и тя беше публична, винаги тези срещи са правени в парламента с коалиционните партньори. Имаше една среща, на която присъстваше Валери Симеонов и членове от парламентарните групи и разбира се и Менда Стоянова, Данаил Кирилов и представители от Обединени патриоти. Коментираше се да бъде подкрепен законопроекта на Обединени патриоти. Впроследствие имаше една сериозна подкрепа от спортните клубове в защита на запазването на това, което има към момента като закон, защото много голяма част от финансовата подкрепа, която се получаваше от тези хазартни игри отиваше за подпомагане на масовия спорт и спортните клубове. Това всъщност беше мотива, който беше представен за отлагането на този законопроект. И в тази посока мога да кажа, че да, действително всичко което е казано в тази част е така, но нямало е поне към мен разпореждане, а е имало обсъждане на вариантите и това беше с подкрепата на вариантите с подкрепата на спортните клубове от цялата страна. И затова беше отложен този законопроект, защото те получаваха финансова подкрепа от отчисленията, които се правеха към държавата от тези спортни игри“.

Попитан как си обяснява твърденията на Божков, че е предал за по-малко от три години над 60 млн.лв. на Борисов и Горанов по тяхно искане, Цветанов отговори: „Не мога да го коментирам, защото за мен това е нещо, което не бих могъл да го повярвам, но всичко това би могло във времето да бъде доказано. Така че от тази гледна точка нито съм присъствал на подобни разговори, нито пък съм чувал такива твърдения. Просто в момента се запознахме, както голяма част от българската общественост с този сигнал, който беше депозиран от г-н Божков и не мога да дам пълноценен и изчерпателен отговор.“

За „Апартаментгейт“ Цветанов заяви, че по тази тема са били засегнати много хора. „Смятам, че всички останали са минали през съответните данъчни проверки. За мен беше важно, че имах моралния ангажимент да докажа, че съм невинен и това да бъде в момента, когато не съм част от властта“.

Според него желанието на управляващите за държавна петролна компания е липса на икономическа логика.

„Политиката не е за огорчени или за обидени, а за хора, които имат хоризонт и биха искали да получат подкрепа за секторните политики, които могат да бъдат реализирани. Аз не съм от политиците, които отиват на лични нападки. Днес мога да говоря с всеки, независимо от неговите възгледи. Трябва да създадеш платформа, която да обединява, а не да разделя“.

Цветанов допълни: „Убеден съм в това, което наблюдаваме - че хората имат нужда от нови проекти… Недоверието е огромно и има натрупан дефицит. Разговорите с хората са най-ценното нещо“.

До два-три месеца самият той ще си изясни дали да стартира нов политически проект. И допусна възможността неговият проект да се яви на предстоящите догодина парламентарни избори:

„Ако се прави политически проект, то той трябва да е с ясни евроатлантически принципи. В евроатлантическия път на страната трябва да се кажат големи истини. Много се дистанцираме от една много важна инициатива – „Три морета“, където амбицията е да се засили дигиталната, транспортната и енергийната свързаност с ефективен инструмент за противодействие на руското и китайското влияние в района на Триморието. Това би могло да даде по-голяма сигурност и икономическа перспектива“.

Вижте още в ТЕЗИ СТАТИИ.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес