Сега, наблюдавайки процесите през последната година, мога да кажа, че 2019 г. даде една много ясно очертана симбиоза и взаимодействие между две от основните политически формации - ГЕРБ и ДПС. От тази гледна точка мога да дам и конкретни примери. Това каза пред БНР бившият зам.-председател на управляващата партия Цветан Цветанов и настоящ председател на ПП "Републиканци за България", визирайки местните избори преди 2 години.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
По думите му община Гурково е много ясен знак на политическо задкулисно договаряне.
"Затова тази ротация е необходима, защото ще могат да не се развият евентуалните връзки, които са създадени с определено контролиране на гласове. Вече има доста сигнали, че на местните избори през 2019 г. са осигурявани кордони от полицеейски служители, за да може определени политически формации или определени кандидати за кметове да могат безпрепядствено да си осигурят т.нар. контролиран вот", каза той.
Цветанов припомни, че по времето, когато е бил зам.-председател на ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева и Даниела Дариткова са му споделяли притеснения от определени рокади, които могат да бъдат извършени в техните избирателни райони, с една единствена цел да бъдат опорочени изборните резултати.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
„Лично г-жа Цвета Караянчева, през 2017 г., когато министър беше Младен Маринов, тя самата ми сподели, че той иска да махне областният директор на полицията в Кърджали, защото е осуетил конфликт, който е можел да ескалира много на едно събиране в община Джебел между ДОСТ и ДПС. Тогава, когато говорих с Младен Маринов ми каза, че е имал разговори с представители от ДПС и те държат този директор да бъде сменен“, каза Цветанов.
В този момент Цветанов се е противопоставил като председател на вътрешната комисия и е казал, че аргумент, че някой си е свършил служебните задължения да бъде махнат е недупостимо, независимо от личните му пристрастия.
Цветан Цветанов разказва, че след като е напуснал мястото си на зам.-председател на ГЕРБ, този областен директор през юни-юли 2019 г. е бил сменен.
"Г-жа Дариткова през цялото време след освобождаването на тогавашния директор на ОД на МВР-Смолян Евгени Василев, дори когато съда го възстанови на работа, тя искаше да се водят разговори с тогавашните министри на вътрешните работи да не се връща, защото е много близък до ДПС и би могъл да участва в някакви подобни варианти за опорочаване на изборния проце"“, даде за пример Цветанов.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Той обясни, че направеното предложение по време на консултациите при президента е на база информацията, с която е запознаван през всички тези години и подчерта, че той е човекът, който е защитавал хората.
„Неслучайно някой от членовете, които са достойни, качествени и много истински хора, които повярваха в ГЕРБ, че е алтернатива на ДПС, днес напуснаха ГЕРБ и вече са част от Републиканци за България“, добави председателят на партията.
По думите му преливането от едната в другата партия е факт и защото хората знаят, че Цветанов е принципен човек и винаги защитава хората.
Той даде за пример и написаното от Гюнай Исмаил от Шумен, който в мотивите си за напускане от ГЕРБ е посочил, че са предадени и продадени.
„Говоря за ротацията на полицейските началници. Те са тези, които имат връзка в ограмна част с политическия и икономическия елит в дадено населено място или област. Смятам, че това е една допълнителна гаранция и затова се правят предложения от извънпарламентарните групи. Освен ротацията, която предложихме от Републиканци за България казахме и за възможността да има онлайн заснемане на отварянето на секционните кутии, броенето и протоколите, за да може действително да се избегне всякаква възможност за евентуална манипулация“.
В момента съществува най-голямо недоверие към изпълнителната власт относно предстоящите парламентарни избори.
Цветанов изтъкна, че за него много силна манипулация е била Костинброската афера.
„Много важно е да се даде гаранция на всички български граждани да се възползват от конституционното си право да гласуват, защото като слушах днес и външния министър и вчера парламентарната група, те категорично се отказват от една възможност да дадат право да се гласува по пощата от българите живеещи в чужбина“, каза Цветанов и отново призова за спешна промяна в българското законодателство.
Според него консултациите при президента са дали реалната представа за готовността на всички политически партии, които участват в една надпревара и подчерта, че изпълнителната власт носи отговорност за прозрачността и чесността на изборния процес и възможността гражданите да се възползват от конституционното си право.