Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цветан Цветанов за Изборния кодекс: Държим да остане преференцията

16 февруари 2019, 10:00 часа • 3437 прочитания

Държим да остане преференцията, но трябва да бъде постигнат консенсус в политическия живот. Това беше желанието и на НФСБ, които също искат преференциите да не участват в решаването и пренареждането на листите”. Това заяви в предаването „Събуди се” по Нова телевизия председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

„НФСБ е част от "Обединени патриоти", парламентарната им тежест е равна на тази на ВМРО. В политиката не винаги можеш да поставяш ултиматум”, коментира още Цветанов.

„Да, има теми, по които намираме политически консенсус с ДПС и пресечни точки. ДПС поставиха 4 теми, в някои от тях се препокриха и с част от "Обединени патриоти". Не сме ограничили възможността на българските граждани да упражнят конституционното си право да гласуват”, коментира още зам.-председателят на ГЕРБ. „Ние винаги сме били за намаляване на прага на преференцията, но в миналия парламент остана на 7%”, каза Цветанов.

По думите му другото условие е било машинното гласуване. „Обединените патриоти направиха консенсус, за да остане в този вариант, който предлагат ДПС”, обясни още Цветанов.

Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет

Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)

Припомняме, че народните представители заседаваха ударно около деня на влюбените и Трифон Зарезан по Изборния кодекс - първо на ниво правна комисия, а след това до късна доба в пленарна зала. Резултатите - куп промени в изборния закон, които влизат в сила още с предстоящия вот за Европарламент.

По темата с преференциите, които са шанс избирателят да пренареди партийните листи, по предложение на ДПС беше въведен минимален брой необходими преференциални гласове за даден кандидат, за да може той да отиде в изборен орган. Долният праг е поне толкова гласове, колкото трябват на кандидат, за да бъде избран по принцип. Например – за Европейския парламент това са около 115 000 гласа, за депутат в Народното събрание са около 17-20 000 гласа. Така фактически преференцията бива обезсилена и остава единствено нейното теоретическо действие.

Хибридната атака

Хибридната атака на Русия срещу България не е спирала от 2015 г., заяви Цветанов. По думите му един от нейните аспекти е непрекъснатото продуциране на фалшиви новини, в което - за съжаление - често участват президентът Радев и партията му БСП.

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Цветанов даде пример за фалшива новина - твърдението, че ГЕРБ иска чрез промените в изборния кодекс да ограничи правото на гражданите да гласуват и да си гарантира служебна победа. Нека не забравяме, че при досегашния Кодекс ПП ГЕРБ е печелила и губила избори, като дори за миг не сме си позволявали да отправяме обвинения за опорочен изборен процес. Нека и нашите опоненти, които твърдят, че искаме са елиминираме мажоритарния елемент в сегашната пропорционална система, си припомнят, че ние бяхме тези, които предложиха изцяло мажоритарна система, каквато беше и волята на българския народ, заяви още председателят на парламентарната група на ГЕРБ.

Нека вместо с фалшиви новини, да се занимаваме с истински като увеличените европейски средства за България, намалените такси за банкови преводи, инвестициите в образованието и изграждането на АМ "Хемус", което е безвъзвратно, посочи още Цветан Цветанов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес