От днес Централната избирателна комисия (ЦИК) започна да приема документи за регистрация на партии и коалиции за участие в изборите за народни представители, насрочени на 2 октомври 2022 г. Това става ясно от съобщение на сайта на специализирания орган.
Приемането на документите ще се извършва всеки ден от 9.00 ч. до 17.00 ч. в сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър І“ № 1. Крайният срок за подаване на заявление за регистрация в ЦИК на партиите и коалициите е до 17.00 ч. на 17 август 2022 г.
Партиите представят в ЦИК заявление за регистрация не по-късно от 45 дни преди изборния ден. Те трябва да представят списък, съдържащ имената, единния граждански номер и саморъчен подпис на не по-малко от 2500 избиратели. Изискването е те да са български граждани, навършили 18 години и да не са поставени под запрещение и да не изтърпяват наказание "лишаване от свобода".
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Освен това за участие в изборите партиите и коалициите внасят безлихвен депозит в размер на 2500 лв. Също така наименованието или абревиатурата на коалиция, не може да повтаря такива на партия, регистрирана по Закона за политическите партии до датата на обнародване в "Държавен вестник" на указа на президента за насрочване на изборите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Изборният кодекс предвижда при установяване на непълноти или несъответствия ЦИК да дава незабавно указания за отстраняването им в тридневен срок, не по-късен от крайния срок за регистрация. ЦИК отказва регистрация в случай, че непълнотите или несъответствията не бъдат отстранени в този срок. Кодексът дава възможност отказът да бъде обжалван пред Върховния административен съд.
Предсрочните парламентарни избори на 2 октомври 2022 г. бяха насрочени с указ на държавния глава Румен Радев. До предсрочния парламентарен вот се стигна след като ИТН оттеглиха подкрепата си от правителството на Кирил Петков, в което участваха. Впоследствие кабинетът бе свален с вот на недоверие, иницииран от ГЕРБ- СДС. Въпреки последвалото разцепление в партията на Слави Трифонов второ правителство в рамките на 47-ото Народно събрание не бе съставено, въпреки че бяха направени опити с първия и третия мандат.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)