Централната избирателна комисия (ЦИК) определи правилата и условията , по които да се извърши довереното изграждане на изходния код за машините за гласуване на изборите на 27 октомври, съобщи БНР. При процедурата право да присъстват имат представители на партиите, коалициите и инициативните комитети , които са регистрирани за участие, представители на Българската академия на науките, на неправителствени организации регистрирали наблюдатели, в поне два от последните четири проведени избора, както и експерти определени от ЦИК.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Четирицифрени заплати за председател, заместници и членове на РИК
Ще се доверим ли на машините пред хартиената бюлетина?
Със свое решение ЦИК ще определи часът и мястото когато ще се проведе процедурата по доверено изграждане на изходния код за машините за гласуване , а министерството на електронното управление осигурява така наречената защитена среда .Това е обособено помещение под постоянно видеонаблюдение и видеозаснемане, с контролиран достъп и в изолация от интернет свързаност . Специално определени членове на ЦИК ще генерират частни ключове, с които се заключва софтуера за да не бъде манипулиран.
Те се генерират по начин, който гарантира, че частният ключ няма да стане известен на друга страна в процеса на довереното изграждане, включително и на екипа по довереното изграждане. В тази част от процеса по доверено изграждане е забранено да се заснема и записва въвеждането на паролите от упълномощените членове на ЦИК. Хардуерната платформа , на която се генерират те , както и изходния код ще се съхранява в Централната избирателна комисия на място, непозволяващо нерегламентиран достъп. Следва и процедурата по валидация и визуализиране на системният хеш код на софтуера , който се обявява публично от ЦИК. Този код фигурира на всяка разпечатана от машина бюлетина и гарантира, че софтуера не е манипулиран. Секционните избирателни комисии са длъжни при стартирането на машината да направят проверка дали тя отпечатва бюлетина с генерирания хеш код в процедурата по доверено изграждане .
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Още: ЦИК и партиите обсъждат назначаването на СИК-овете в чужбина
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа