Общият брой машини, с които ще се гласува на парламентарния вот на 2 октомври, към момента е 10 953, а на 11 юли миналата година е бил 10 937.
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
"Информацията за броя машини за гласуване у нас и извън страната е по предварителни избирателни списъци и предварителни данни за гласувалите в чужбина. Може броят да претърпи промяна в зависимост от окончателно обявените списъци", обяви зам.-председателят на ЦИК Росица Матева на брифинг на Централната избирателна комисия в четвъртък.
В законовия срок - 22 август, има регистрирани 2 инициативни комитета за издигане на независими кандидати – във Варна и в 25-ти МИР София. От 24 август ЦИК приема документи за регистрация и на НПО-та, подадени са заявления от 4 организации, но още няма регистрирани, защото тече проверка, добави тя.
ОЩЕ: Луна ще участва на изборите на 2 октомври
Още: 35 години ДПС: Посланията след разцеплението (ВИДЕО)
Още: Евтим Милошев очерта най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
Припомняме, че в законовия срок се регистрираха 24 партии и 7 коалиции, като след това ЦИК заличи регистрацията на една от коалициите - "Дух и традиции".
От 23 август на интернет страницата на ЦИК е активна възможността всеки избирател да види дали фигурира в подписка на дадена партия или коалиция. "Ако открие името си, а не се е подписал, моля, жалбите да бъдат адресирани към Комисията за защита на личните данни. Ако бъдат подадени в ЦИК, ние ги препращаме там", обясни Матева на избирателите.
От ГРАО са информирали, че са активни няколко начина за проверка на избирателите в коя избирателна секция могат да гласуват. Те могат да го проверят и в сайта на ЦИК.
Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност
Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)
Зам.-председателят на комисията Цветозар Томов коментира и казуса с разминаването на броя мандати за различните области в страната и населението в тях. Появиха се коментари, че мандатите би следвало да бъдат преизчислени на база резултатите от преброяването на населението от миналата година. Официални резултати от преброяването обаче още не са обявени и "ЦИК не може да стъпи на тях, за да преизчисли мандатите на предстоящите избори", е аргументът на Томов. "След обявяването им това ще бъде направено".
Томов заяви, че заявления за гласуване извън страната се подават на страниците на ЦИК. Върви и процес на предварителна организация за разкриване на секции на базата на резултати от предишни избори. До момента има 18 109 потвърдени заявления извън страната, подадени към 14 ч. днес.
Броят на подадените заявления е по-нисък тази година, отколкото на последните 3 избора. "Причината за това е, че беше променен Избирателният кодекс и имаме възможност да обявяваме секции на базата на гласували 100 или повече избиратели в секция на предишни избори", каза Томов. Той обаче каза, че подаването на заявления не е само за да се открие секция, а и да се направят предварителни списъци, които облекчават работата на комисията в изборния ден. Хората, които не са включени в тях, трябва да попълват декларация, че не са гласували и нямат намерение да гласуват на друго място – "това е създаване на излишна работа на институционално равнище", смята Томов.
Молбата на ЦИК към хората, които биха искали да са включени в секционните комисии извън страната, е да пращат писмата си на работна група „Избори“ към МВнР.
Относно обществената поръчка, обявена от ЦИК, на стойност 6,8 млн. лв. без ДДС, с която бяха поканени "Смартматик Интернешънъл Холдинг Б.В." и "Сиела Норма" АД, Матева заяви, че тя не включва купуване на нови машини, а инсталиране на софтуер за устройствата, които ще се ползват. Припомняме, че "Смартматик" са производител на купените от комисията машини и автори на софтуера, а "Сиела Норма" и досега работеше по доставката на устройствата.
"До събота вечерта – около 23 ч., се подават офертите, в неделя се отварят и се провеждат преговори с евентуалния изпълнител. До към вторник-сряда ще трябва да има сключен договор за тази обществена поръчка", каза Матева.
12 837 машини притежава държавата и те са достатъчни, по обществената поръчка няма да се купуват нови машини, а ще се инсталира софтуер и ще бъдат транспортирани машините в страната. Извън страната – отговаря МВнР. Ще бъдат наети техници за обслужване на машините в изборния ден и у нас, и зад граница - пак по обществената поръчка.
"ЦИК се опитва да организира дейностите по техническа организация на машинното гласуване. Тези дейности следва да се възлагат на изпълнителната власт, така както транспортирането на хартиените бюлетини се извършва от изпълнителната власт. Имахме желание и тази дейност да се извърши от изпълнителната власт, но заради кратките срокове за организация на изборите от Министерство на транспорта ни каза, че "Български пощи" не може сама да организира целия транспорт. Така че преценихме да обявим обществена поръчка", обясни тя.
ОЩЕ: ДБ обжалва пред ВАС решение на ЦИК за изходния код на машините за гласуванe