Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Човекът на Бойко" намекна за обезщетение за досегашните членове на ВСС

28 септември 2017, 09:30 часа • 2629 прочитания

Не Соня Найденова е човекът, който ще каже дали едно решение на ВСС е законосъобразно или не, тя може да изразява становище. Да, тя декларира, че се отказва от това обезщетение, но нека да е ясно на всички, че тя самата е получила 18 заплати, т.е. 98% от обезщетението си, а сега ни продънва ушите. Когато представляваше по решение на ВСС, тя получаваше 35% повече възнаграждение от останалите. Това каза в интервю бившият де факто председател на Висшия съдебен съвет Димитър Узунов, известен и като "Човека на Бойко".

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

"Ние не ѝ виждахме очите. Тя обикаляше Европа повече, отколкото Апостола на свободата България през османското робство. Нека върне командировъчните тогава. Това е популистко поведение, то е насочено към дискредитиране и насаждане на омраза. Това е линията на нейното поведение – внушава съмнения, кой я определя, не зная. Ако тя в момента се пенсионира на каква база ще получи своето обезщетение?," попита Узунов пред bTV.

Той обясни, че "заплатите са такива, каквито законът позволява, нито повече, нито по-малко. Аз ще си получа абсолютно всичко, което следва след края на мандата ми, не се водя на ведомост към фондация или НПО. Получавам около 7 хиляди лева заплата и имам 24 години стаж. Нито съм ходил в чужбина на издръжката на фондация, издържам семейството и себе си единствено и само от трудовото ми правоотношение."

„Не бива по този начин да настройваме хората срещу нас, върнете тези 35%, г-жо Найденова“, призова Узунов.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

На 16 март т.г. ВСС направи собствено тълкуване на чл. 29 и чл. 225 от Закона за съдебната власт (ЗСВ). Според чл. 225 при освобождаване от длъжност съдия, прокурор или следовател с повече от 10 години стаж на такава длъжност има право на еднократно парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години има в органите на съдебната власт, но не повече от 20. Няма обаче изрично законово уточнение за член на ВСС.

На въпрос била ли е прозрачна работата му Узунов отговори: „Ще бъда откровен с вас – изкарахме тежък мандат, то е ясно, то се вижда, защото интересите към кадровия орган са огромни."

В отговор на въпрос дали смята, че тези пари са били достатъчни, бившият член на ВСС каза: „Възнаграждението е една от предпоставките членът на ВСС да е независим. Разбира се, не ме интересуват НПО-та и фондации, когато съм имал възможност и съм бил в чужбина.“

Според него процедурата за избор на новия състав на ВСС е била прозрачна: „Моята оценка е, че правилата бяха по-ясни и прозрачни, всеки наблюдател би имал възможност да проследи избора."

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Реформата ще се случи, когато ВСС бъде овладян, коментира още Узунов. Смятам да се върна там, откъдето дойдох във ВСС, с най-голямо удоволствие ще се върна в съда в Сандански, допълни той.

В края на разговора Димитър Узунова каза, че съпругата на Калин Калпакчиев се е издигнала в кариерата си по време на мандата му, като е отишла „в по-висок съд, нищо лошо“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес