Четири министерства - на външните работи, на транспорта, на правосъдието и МВР - са ангажирани по случая със задържания танкер в Либия и съвсем скоро ще има официална позиция. Към момента мога да кажа, че това е съдебен спор между две страни и българската държава да има отношение. Това заяви след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество икономическият министър Емил Караниколов, цитиран от БГНЕС.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Компанията "Булгаргеомин" е упражнила морската ипотека, която е учредена, или поне документите сочат, че е учредена в Гърция. Корабът в края на 2017 г. първоначално е арестуван, впоследствие му се забранява плаването, докато траят процедурите през частен съдебен изпълнител, твърди министърът на транспорта Росен Желязков по повод казуса, при който български кораби са заплашени да бъдат задържани на либийски пристанища заради съдебен спор за собствеността на либийски танкер, престоял две години на пристанище Бургас.
Припомняме, че напрежението между България и Либия се изостри след като в арабската преса се появи информация за закана Джамахирията да задържа всеки кораб под български флаг, който влезе в нейните териториални води. Причината е задържан либийски кораб на пристанище Бургас.
Случаят е от края на 2017 година. Либийският танкер е бил принуден да смени името на кораба. На борда са се качили частни съдебни изпълнители и частна фирма, придружени от две държавни институции – „Морска администрация” и „Гранична полиция”. Флагът е сменен, а екипажът - изпратен в Либия.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург