Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Часовникът на Сарафов тик-така и може ли да защити поста си пред КС? Анализ на експерти

07 февруари 2025, 07:56 часа • 491 прочитания

Преподавателят по Конституционно право в СУ "Свети Климент Охридски" д-р Орлин Колев заяви, че една от възможностите Борислав Сарафов да защити поста си като главен прокурор, е да сезира Върховния административен съд (ВАС). В момента Сарафов не може пряко да сезира Конституционния съд, а това е единствената възможност. Сега нямаме главен прокурор, а имаме изпълняващ функциите главен прокурор. Сезирането на КС не става от главния прокурор, а активна страна може да бъде самият съд, пред който е повдигнат спора, коментира д-р Колев в студиото на bTV. 

Часовникът за Сарафов тик-така

Още: Сарафов не си дава поста - вика на помощ Конституционния съд

Според него липсва основание в Закона за съдебната власт да се спре и да се отложи процедурата за избор на нов главен прокурор и именно това е причината Борислав Сарафов да се обърне към Конституционния съд. 

Д-р Колев анализира, че ако има нов състав на Висшия съдебен съвет, тогава изборът на нов главен прокурор трябва да започне отначало. От влизането на промени в Закона за съдебната власт в сила, часовникът на Борислав Сарафов тик-така и има още 6 месеца, в които може да остане изпълняващ функциите главен прокурор, добави конституционакистът. 

Според д-р Колев институциите трябва да бъдат внимателни в изказа си за Борислав Сарафов и затова къде се намира Петър Петров-Еврото. Той добави, че няма как да знае в детайли къде се намира Еврото - дали в България или в друга държава, но това, което трябва да направят държавните органи, е да го издирят. 

Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд (АКФ) също е на мнение, че в дъното на въпроса стои, че настоящият ВСС спря и не избра Борислав Сарафов за главен прокурор. Най-нормалното нещо беше Сарафов да беше излязъл с някакви разяснения по въпроса заради връзките му с Петър Петров-Еврото и "Осемте джуджета", обясни Янкулов. 

Още: BIRD: Сигнал за лъжесвидетелстване срещу Петьо Еврото се озовал при... Петьо Еврото

Той изтъкна, че същественият въпрос е какъв е отговорът и информацията за "Осемте джуджета" и как държавните орган работят, за да издирят Петър Петров-Еврото. След прегрупирането в съдебната власт, отново се вижда липса на каквато и да било информация и прогрес за изясняване на информацията относон Петър Петров, подчерта Янкулов. 

Припомняме, че изпълняващият фунцкиите главен прокурор Борислав Сарафов подаде жалба срещу прекратяването на процедурата за избор на обвинител №1 и настоява Конституционният съд (КС) да се произнесе по две нови разпоредби в Закона за съдебната власт (ЗСВ), съобщава Lex.bg. Промените засягат избора на "тримата големи" в съдебната система. "Започналите процедури, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват", записаха депутатите в преходните и заключителни разпоредби на Закона за съдебната власт, приети през януари.

Парламентът също така забрани на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да избира "тримата големи" в съдебната власт - главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд. Освен това лица, които вече са заемали тези длъжности, няма да могат да бъдат избирани повторно.

Още: Сарафов не се отказва, пак иска имунитетите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов

Искането на Сарафов

Сарафов е поискал Върховният административен съд (ВАС) да сезира КС относно нормата, която забранява на ВССс изтекъл мандат да избира "тримата големи". Освен това той оспорва и разпоредбата, според която вече започнали, но незавършени с президентски указ процедури за избор на висши магистрати следва да бъдат прекратени.

Именно въз основа на тази разпоредба на 23 януари 2025 г. ВСС сложи край на процедурата за избор на главен прокурор, в която единственият кандидат беше самият Сарафов. Процедурата стартира на 22 юни 2023 г., след като предишният главен прокурор Иван Гешев бе отстранен.

Още: СРС-та по КТБ, Пеевски, Сарафов и хората с прякори: "БОЕЦ" и BIRD цитират "личния архив" на Петьо Еврото (ВИДЕО)

По-рано Гешев сезира КС относно промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и ЗСВ, свързани с намаляване на необходимото мнозинство за избор и освобождаване на главен прокурор – от 17 на 13 гласа в 25-членния ВСС. Заради това на 6 юли 2023 г. ВСС замрази процедурата, изчаквайки решението на КС.

На 26 юли 2024 г. Конституционният съд обяви, че намаленото мнозинство е законосъобразно, което позволи ВСС да възобнови процеса на 12 септември същата година. На 10 октомври трима членове на Прокурорската колегия официално номинираха Борислав Сарафов за главен прокурор.

Още: Какъв главен прокурор ни трябва? Богоугоден, разбира се!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес