Това е най-позитивният доклад, който сме имали по механизма за сътрудничество и оценка. Това, което да първи път се постига е, че липсват нови препоръки в настоящия годишен доклад.
Това каза министърът на правосъдието Цецка Цачева на брифинг в Министерски съвет по повод доклада на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка.
„Като цяло тонът на доклада е изключително позитивен. Обективно и коректно са посочени изпълненията по всички 17 препоръки. Няма нито една препоръка, по която да не се работи, но коректно е отчетено, че част от изпълнението им все още е в процес на реализиране“, отбеляза министър Цачева.
По думите й в заключението на доклада е посочено, че сътрудничеството между Европейската комисия и българските власти ще продължи, но има възможност, ако докладът през следващата година отчете задоволителен напредък, това да бъде основание за отпадането му в края на 2018 - началото на 2019 година.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Министър Цачева отрече обвиненията на БСП, че правителството се опитва да отклони вниманието от доклада с готвените промени в Конституцията за приватизационните сделки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
„Считам, че това е най-позитивният доклад, който сме имали по механизма за сътрудничество и оценка. Категорично не споделям квалификацията, дадена от г-жа Нинова. Нямаме нужда от такова отвличане на вниманието, а обратно – аз призовавам всеки един да изчете доклада коректно, за да се увери сам за позитивните констатации и позитивния му тон“, заяви министър Цачева.
Това, което да първи път се постига е, че липсват нови препоръки в настоящия годишен доклад, допълни Цачева, цитирана от Фокус.
„Аз съм изненадана от доброто познаване на Европейската комисия на фактите по изпълнение на препоръките, благодарение на двете мисии, които бяха у нас. Ние сме били изключително открити и диалогични с представителите на мисията, като сме предоставили коректно свършеното от нас до момента“, допълни министър Цачева, като отбеляза, че през последните месеци от страна на правителството, Министерството на правосъдието и вицепремиера по правосъдната реформа Екатерина Захариева са били извършени не малко конкретни стъпки и действия.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
„Аз съм удовлетворена от оценката, която е дадена, защото тя е обективна и по никакъв начин не спекулира с това, че предстои председателство на България на Съвета на ЕС“, заяви още министър Цачева.
По думите й ЕК отчита обективно постигнатите положителни резултати, като в доклада са направени ясни и недвусмислени оценки и редица позитивни констатации. „Докладът дава множество положителни оценки, както за работата на настоящото правителство, така и по отношение на цялостната ситуация в страната“, подчерта тя, като допълни, че това в особена степен се отнася за изградената институционална структура и резултатите от дейността на специализираните органи в борбата с организирана престъпност.
По думите й в доклада е отчетен напредък по всички 17 препоръки, отправени с предходния доклад през януари. „Ясно се заявява, че работата трябва да продължи, което може само да ни мотивира и да ни накара с по-бързи темпове да стигнем до окончателно изпълнение на 17-те препоръки“, отбеляза министър Цачева.
Тя допълни, че правителството изцяло подкрепя изразената перспектива за преминаване към хоризонтален механизъм за върховенство на закона, общ за ЕС.