Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цачева се опитва да спаси от закриване скандалната ДАБЧ

31 януари 2019, 07:30 часа • 2933 прочитания

Покрилата се със скандална слава Държавна агенция за българите в чужбина (ДАБЧ), чийто председател Петър Харалампиев беше арестуван м.г. по подозрение, че е търгувал с документи за българско гражданство, може и да се спаси от закриване. В подкрепа на нейното запазване се изказа правосъдният министър Цецка Цачева на вчерашното заседание на парламентарната комисия за българите в чужбина.

Миналия ноември в разгара на скандала за търговия с паспорти премиерът Бойко Борисов обяви, че агенцията трябва да бъде закрита. Тогава Борисов обясни, че дейностите й могат да се поемат от другите ведомства, които имат отношение към българите зад граница, припомня в. "Сега".

Но министър Цачева се оказа на друго мнение. „Мисля, че агенцията трябва да остане. По-малката щета за държавата е да стъпи върху нещо, което е изградено, което безспорно трябва да се реформира, отколкото да закрием нещо, което го имаме, и тепърва да започнем да създаваме нова структура, или, не дай Боже, да разпилеем дейностите по отделните министерства и да няма по хоризонтала кой да държи връзка на вертикала“, обясни Цачева.

Правосъдният министър побърза да се застрахова, че изказва лично мнение, а крайното решение ще е политическо. С въпроса щяла да се заеме междуведомствена работна група начело с вицепремиера Марияна Николова и с участието на ресорните министри. Отделно щял да се обсъжда другият наболял проблем – за предоставяне на гражданство срещу инвестиции, за която вече стана ясно, че ще бъде премахната заради критики от страна на Европейската комисия.

Тепърва ще се обмислят мерки, за да се предотвратят случаите, при които лица със съдебни и криминални регистрации взимат български документи. По данни на Комисията за българско гражданство към президентството миналата година са били уличени 18 души, които са успели да се снабдят с български паспорти, като са укрили от властите тъмното си минало.

ДАБЧ може да оцелее, но издаването на удостоверения за български произход, осигуряващи „бърза писта“ за придобиване на паспорт, вероятно ще бъде прехвърлено на друго ведомство. Статистиката на президентството за 2018 г. показва, че 8362 чужденци са се сдобили с наши паспорти, като над половината – 4907, са ги получили на основание произход. Едва 29 души са получили гражданство заради инвестиции, а други 16 са били натурализирани поради особени заслуги към България.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес