При проверка в официалния списък на избирателните секции в ЦИК, от „Българско лято“ са установили наличието на множество секции, разположени в частни къщи, барчета, кръчми и всякакви далеч от приемливото локации.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Справка на Actualno.com потвърди, че има секция в автосервиз в Гълъбово.
"Част от изброените секции са с много по-малко регистрирани избиратели от необходимият по ИК минимум от 20 души – включително и с по ЕДИН човек, казват от "Българско лято".
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
В списъците виждаме и множество секции в частни домове, автосервизи или заведения, като „бивша училищна барака“ или „магазинче-барче при Крум“ и то при наличието на общински и дрържавни сгради като читалища, училища и т.н., добавят от "Българско лято".
Това повдига въпроса кой и защо е избрал тези секции да се направят тенденциозно в домовете на конкретни личности и как ЦИК ще гарантира за реда, охраната и тайната на вота в тези секции – задължителни условия за провеждането на честни избори, питат от "Българско лято".
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
И още въпроси:
Наистина ли искаме да избираме следващия парламент в кръчми и автосервизи?
Случайно ли е, че тези „подозрителни“ секции са предимно в смесените райони като Ардино, Джебел, Кърджали, Кирково, Момчилград, задават въпрос от "Българско лято". Ще бъде ли в тях изборният процес безпристрастен?", питат от "Българско лято" и посочват какво са изпратили до ЦИК по официалния ред:
1. Защо в списъка, качен на сайта на ЦИК има секции с по-малко от 10 избиратели, включително и такива с 1 (ЕДИН) избирател? Каква е причината броят избиратели да не отговаря на разпоредбите на чл. 9 на Изборния кодекс?
2. Ще успее ли ЦИК, респективно РИК, да гарантират безпристрастност на изборния процес в секциите в частни имоти и домове? Приемливо ли е за ЦИК в официалните документи да фигурират секции в „частна къща на Илхан Местан”, „частна къща на Исмаил Сюлейман”, „сграда № 68 /бивш шив. цех/ собственост на Юлиан Алчев”, „частна сграда на ул."Извън регулация" № 6” и т.н?
3. На какво се дължи съсредоточаването на подобни секции основно в някои общини, като Ардино, Джебел, Кърджали, Кирково, Момчилград?
4. Как и по какъв начин ЦИК смята да осигури охраната на изборните книжа и машини в частните домове със служители от МВР, както и да направи охранителното обследване? Как ще се гарантира тайната на вота на гласуващите в такива секции, като се спазва изискването, секционната комисия да бъде най-малко на 3 метра от гласуващия и къде ще е помещението за гласуване в тях?
5. ЦИК счита ли секции в сгради с по-специфично предназначение, като автобусни спирки, механи, автосервизи и т.н. за отговарящи на условията на чл. 8 от Изборния кодекс, а именно като „подходящи помещения” за провеждане на избори?
6. На какво основание българските граждани, намиращи се в отпуск в чужбина по време на изборния ден, могат да гласуват в СИК в чужбина, без да са заявили това предварително по надлежния ред?
От партията припомнят, че в чл. 3 на Изборния кодекс все още фигурира формулировката, че „гласуването е задължително”, което е показателно, че в последните години се правят промени „на парче” и без цялостна визия.
От „Българско лято“ посочват, че поемат ангажимент в следващото Народното събрание да предложат редица промени в Изборния кодекс, като например при наличие на сгради държавна или общинска собственост, в дадено населено място, секции да бъдат образувани в тях, а не в частни сгради.