България се присъедини към неформалната "коалиция F-16" за обучение на украински пилоти и наземен състав на американските изтребители. Това обяви министърът на отбраната Тодор Тагарев от Брюксел, където днес е втори ден от срещата с всичките му колеги от НАТО във формата "Рамщайн".
Тагарев уточни, че страната ни няма как да обучава украинци конкретно за експлоатация на F-16, защото все още не е получила своите самолети от САЩ.
Още: Тодор Тагарев: Подкрепата за Украйна ще създаде благоприятни условия за прекратяване на войната
Ще помагаме с курсове по английски
"Ние се присъединихме към неформалната "коалиция F-16", като предложихме да обучаваме украински пилоти и инженеро-технически състав първоначално на английски език, а после те да достигнат базова и напреднала подготовка за самия F-16, без да говорим за подготовка на конкретния самолет, защото той не е в България", заяви министърът пред български журналисти в Брюксел.
"Един механик или инженер може да се адаптира по-късно към един такъв самолет. Ние можем да ги подготвим като цяло за експлоатация на авиационна техника", уточни Тагарев.
Снимка: БГНЕС
Още: Дания и Белгия обявиха кога ще предоставят на Украйна първите F-16
Ще има ли още забавяне на нашите F-16?
F-16 за България няма да се бавят повече от това, което бе предизвикано като отлагане заради пандемията от ковид, каза министърът. Очаква се първата партида да пристигне до 2025 г. Поръчали сме общо два пъти по 8 изтребителя, но вторите 8 се очакват няколко години след това.
"Ние също сме доста назад с подготовката за инфраструктурата", каза Тагарев. И уточни - работим, за да забързаме процеса.
Още: Армията губи милиони във фалирала фирма. Може да не приключим навреме базата за F-16
Ракетите C-300 и БТР-ите за Украйна
Относно обявеното от министъра на отбраната на САЩ предаване на компоненти за комплексите C-300 от България на Украйна - Тагарев посочи: "Да, това е решение на Народното събрание. Ще предоставим ракети, които са неизправни – някои от параметрите им са отвъд допустимите, но украинската страна ще успее да ги възстанови и ще ги използва, за да запази цивилно население и критична инфраструктура. Ние предаваме ракетите в тяхната цялост".
Още: Лойд Остин: България ще даде на Украйна компоненти за ракетите С-300
Относно БТР-ите той каза, че ни е отнело известно време меморандумът между България и Украйна да се подпише заради смяната на министрите в Украйна. "Но след като парламентът го ратифицира, тогава ще започне предоставянето. Говорим за над 100 машини – не са нови, но не са и много използвани, те са с оригиналното им въоръжение, с комплекси от запасни части", коментира министърът.
Боеприпасите за Украйна
На въпрос защо страната ни още не се е включила в проекта на Европейската агенция за отбрана за 155-мм боеприпаси, Тагарев отвърна, че просто България не произвежда такива.
Той каза, че има три компонента в проекта. Вторият е за добиване на такива боеприпаси общо от страните от ЕС – Министерски съвет го одобри и сме част от рамковото споразумение. Ще почнем да купуваме такива боеприпаси, когато имаме нужната артилерия.
"Трето и най-важно - инвестиране от европейски фондове в повишаване на капацитета за производство на боеприпаси, тук е най-големият български интерес и го защитаваме с всички сили", отбеляза Тагарев.
Още: САЩ: Готови сме да обучаваме украински пилоти на F-16, ако Европа няма капацитет