Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България знае от какво се страхува, но не и от кого

13 юли 2018, 19:00 часа • 4402 прочитания

От какво се страхува България по отношение на националната си сигурност – от бежанска криза, от гражданска война в съседна държава или в рамките на Европа, от чужда намеса във вътрешната политика. Това гласят заключенията от доклада "Кошмарът на тъмнината: Страховете от сигурността, които държат европейците будни през нощта", чийто автор е неправителствената организация (мозъчен тръст) Европейски съвет за външна политика (ЕСВП).

ЕСВП е организация, създадена през 2007 година, като се занимава с анализ на европейската външна политика и политиката по отношение на сигурността, като българският офис на НПО-то се помещава в офиса на Центъра за либерални стратегии на Иван Кръстев. Заключенията са правени на база проучвания в периода 2008 – 2018 година.

Категорично на първо място като заплаха за националната си сигурност България поставя миграцията, посочва ЕСВП. България се страхува не само от възможността да контролира процеса на преминаване на мигранти през нейната територия към Европа, но и се страхува от социален разпад заради евентуално оставащи мигранти, смята мозъчният тръст. България обаче не се страхува от евентуална военна намеса, но вижда кибератаките и хибридната война като нарастваща заплаха.

Интересен факт е, че според ЕСВП България не знае от кого да се страхува. Заключението е, че за това разкрачено положение основна вина имат българските политици. "Макар българските политически партии да проявяват консенсус относно необходимостта от членството в ЕС и НАТО, в сега управляващата коалиция само ГЕРБ е проевропейска и пронатовска партия. По-малкият коалиционен партньор е скептичен спрямо НАТО и ЕС и е строго ориентиран към Русия. Всички парламентарни опозиционни партии също са проруски настроени, както и президентът. Затова не е учудващо, че в официалните държавни документи на тема сигурност няма директни текстове за руското влияние, рядко се обръща внимание и на влиянието на Турция, макар че българското общество гледа на Турция хем като на член на НАТО, хем като на увеличаваща се заплаха", пише в доклада. Заради това България посочва джихадистите като отговор на въпроса от кого точно се страхува, казват експертите от ЕСВП.

В доклада се казва и, че САЩ остават най-важният партньор в областта на сигурността за България. "В България има четири американски военни бази, като там могат да бъдат разположени до 2500 американски военни, съгласно българо-американско споразумение", твърди ЕСВП.

Що се отнася до военните разходи, България планира постепенно увеличение – от 1,55% от БВП през 2018 година до 2% от БВП през 2024 година.

Иначе, като цяло в ЕС най-отчетливият страх по отношение на сигурността е евентуалното използване на ядрено оръжие. Този страх, обаче, е по-малък от евентуална финансова криза като тази от 2007-2008 година. Страх има и от евентуални енергийни проблеми, които да доведат до срив на енергийната система. Засилват се и настроенията, че САЩ може да бъде заплаха за Европа, макар че все още такова мнение имат сравнително малко хора. В Източна и Централна Европа преобладава страхът от мигрантите, докато в Западна Европа има повече страх от терористични атаки.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес