България планира да изгради инфраструктура за военни и граждански цели по плановете на НАТО, която ще струва 6 милиарда евро. Това заяви в интервю за bTV на 15 януари министърът на отбраната Тодор Тагарев.
Още: Йорданова с разкрития при какви условия ПП-ДБ щеше да подкрепи кабинета Желязков
Още: Бивш шеф на следствието: Обвинението срещу Кирил Петков няма да издържи в съда
По думите му – проектът ще се състои от пътища, жп линии, складове, тръбопроводи и др. Целта е основно да се обслужат отбранителните планове на военния алианс, част от който е страната ни.
Още: БТР-ите за Украйна все още не са изпратени: Говори военният министър Тодор Тагарев
Откъде ще дойдат парите?
Тагарев уточни, че България ще се възползва главно от еврофондове и фондове на НАТО, за да финансира проекта. Ще има и държавно участие, но не е ясно какъв дял от инвестицията ще покрие страната ни от своя бюджет.
Още: Със спомени за Барбадос: Петър Илиев се завърна в парламента
Военният министър се позова на колегата си от финансовото ведомство Асен Василев относно това, че общата инвестиция ще е 6 милиарда евро. Той обвърза изграждането на инфраструктурата с разполагането на бойната група на НАТО у нас.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Обществото не иска да се връщаме към тези времена": Денков за назначението на Ивайло Иванов в МВР
Снимка: БГНЕС
Бойната група в България
“Десетки или стотици пъти е дискутирано разполагането на многонационална бойна група на нашата територия. В САЩ говорихме за това как да осигурим по най-добрия начин необходимата инфраструктура като страна домакин и как Съединените щати могат да помогнат ние да се възползваме от наличните международни фондове за съфинансиране за изграждането ѝ“, каза Тагарев, който се завърна от посещение в САЩ.
Още: Тагарев пред украинците: Заводите ни работят 24/7, пращаме ви оръжия и ще спечелите
“Инфраструктура означава пътища и железопътни линии с капацитет да осигурят бързо разгръщане на съюзни войски на нашата територия. Това означава и тръбопроводи, и продуктопроводи за горива, складове. Това означава инфраструктура за настаняване на тези наши съюзници. Работим по всички тези въпроси, те не са само в компетенциите на Министерството на отбраната“, обясни министърът.
То потвърди и плановете на България да надгради батальонната група на НАТО, която вече беше разположена у нас. От месеци се говори за такъв план – групата да отиде на ниво бригада с 5000 души, за да се защити източният фланг на НАТО на фона на военната агресия на Русия в Украйна.
„Това ще се случи тогава, когато е необходимо, към момента нямаме ясен график. Трябва да сме готови да осигурим условия тогава, когато ще се случи“, обясни Тагарев.
Още: Тагарев получи важно уверение от САЩ за изтребителите F-16 Block 70