Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България през 2024 г.: Нови начала със стари схеми - гласувахме на най-опорочените избори (СНИМКИ)

29 декември 2024, 15:00 часа • 3206 прочитания

Седем пъти мери, един път режи. Тази перефразирана мъдра българска поговорка се оказа пророческа в края на 2024 година, след като гласувахме на седмите избори за парламент в последните три години. На фона на засилваща се обществена поляризация и все по-голяма партийна фрагментация в Народното събрание, редовното правителство изглежда мираж, който не дочака своето случване през тази година. Догодина - до амина.

В този материал ще ви представим поредната част от традиционните годишни обзори на Actualno.com. Припомняме си отминалата политическа година, в която България изпрати едно редовно правителство и две служебни, както и два пъти избори, чиито резултат е със спорен характер.

Още: АФП: България е в политическа безизходица

Ротацията - минало (не)свършено

В края на февруари редовното правителство на ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България" се оказа пред политическа криза в навечерието на т.нар. "ротация" на премиерите. През март тогавашния зам.министър-председател Мария Габриел трябваше да заеме поста на акад. Николай Денков в премиерския стол. След бурни преговори, обвинения между партньорите във властта и компроматна война, съпроводена от една прощална прегръдка, в крайна сметка българите отново се оказахме пред урните на 9 юни, когато гласувахме както за състава на 50-ото Народно събрание, така и избрахме своите 17 нови народни представители в Европейския парламент.

Предизборната кампания, съпроводила изборите 2 в 1, определено оглави класацията за една от най-черните и мръсни кампании в модерната ни история. Причината - изтеклите от прокуратурата към някои медии снимки на пудел и пачки евро, които са били в телефона на Стефан Димитров, който е арестуван и обвинен заедно с баща си Марин и бившия директор на Агенция "Митници" Петя Банкова заради контрабанда на цигари. На част от снимките пуделът е заснет заедно с бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, който беше защитаван дълго време от премиерът Денков и ПП-ДБ. "Този тип информация, която е много пикантна, но не е важна, както са пуделите в момента, се използва, за да могат да се прикрият истинските проблеми и хората да не се задълбочат в това защо няма нито един наказан за корупция в България", каза бившият министър-председател в Студио Actualno.

Още: "Пуделите крият неработещата правосъдна система": Николай Денков пред Actualno

Снимка: БГНЕС

Репутационните щети върху ПП-ДБ, както и участието им във властта с ГЕРБ и ДПС, особено заради конституционните промени, произведоха нова следизборна действителност в средата на юни. При исторически ниска избирателна активност от 34,4%, в състава на парламента попаднаха ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ, "Възраждане", БСП, ИТН и "Величие", която се оказа феномен на изборите. До онзи момент никому известната формация на създателя на "Исторически парк" Ивелин Михайлов рязко се превърна в социален феномен и в напомняне какво може да направи социалното инженерство в социалните мрежи: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите

От друга страна, слабият резултат на коалицията ПП-ДБ доведе до оставката на председателя на "Да, България" и съпредседател на "Демократична България" Христо Иванов, който се отказа и от депутатското си място в следващия парламент. Лошите резултати доведоха и до оставката на Корнелия Нинова като председател на БСП. И двамата окончателно напуснаха политиката и партиите си, което е нов момент вследствие на досегашните подобни политически оставки и последващи завръщания в партиите. Като орлица Нинова обаче вече се готви да се завърне

Още: Скритата власт, за която никой не гласува

Избраният юбилеен парламент забуксува още в първите си дни с избора на председател на законодателния орган - дежа вю от предишни парламенти, което пък се повтори и в следващия 51-и парламент. Преговорите за правителство също зациклиха още в началото - отново дежа вю от предишния парламент, което също се повтори и в следващия.

Калин(ки) в изборите

В разгара на политическата криза около провалената ротация едно министерско име взриви буквално (Елин Пелин) и преносно отношенията между политическите партии. С думите си "неуспели политици търсят вариант за "ала-бала" на изборите" бившият вътрешен министър и по-късно депутат от "ДПС - Ново начало" Калин Стоянов се оказа препъникамъкът в процеса по излъчване на два редовни кабинета, а впоследствие и на служебното правителство. Причината - номинираната за служебен премиер Горица Кожарева-Грънчарова отказа да се съобрази с исканията на държавния глава Румен Радев и на някои партии да смени Стоянов, поради редицата изборни нарушения и подозренията му във връзки със санкционирания от САЩ и Великобритания за мащабна корупция Делян Пеевски. 

Месеци по-късно и двете обстоятелства се потвърдиха - гласувахме на едни от най-опорочените избори в модерната ни история през юни, а рекордът бе окончателно подобрен през октомври, когато цяла парламентарна група влезе по съмнителен начин в НС, а друга парламентарна група изцяло не попадна в парламента. Потвърди се и зависимостта на бившия силов министър, който бързо се озова в редиците на "Ново начало" и така загатна какво да мислим по отношение на всички съмнения за зависимости и евентуален политически чадър, осигуряван от МВР над купувачите на гласове.

Още: Калин Стоянов за служебен премиер - или да бъде вписан в Конституцията, или да бъде избран за омбудсман

Снимка: БГНЕС

"Успешните" избори

Докато очакванията ГЕРБ, ДПС и ИТН да излъчат управленско мнозинство в 50-ия парламент не се сбъднаха, то се случи друго доста предвидимо политическо действие - кабинетът "Главчев" се похвали с организацията на изборите. Макар и правителството да няма отношение към това, отчетът за добре свършената работа за изборите дойде на фона на информацията за хилядите невалидни бюлетини и ниската избирателна активност. Нещо повече - рокадата в Министерството на вътрешните работи и идването на поста на министър Атанас Илков нито разсея съмненията за политическо влияние, нито пък затвърди ролята на МВР по отношение на купувачите на гласове. Напротив - огромни списъци с потенциални организатори на контролиран вот с прякори като "Митко Каратиста", "Айсберга", "Лисицата", "Киселината", "Певачката", "Лукавия", "Отчето", "Тавата" и дори "Барако Обама" изпълниха публичното пространство. Работата на МВР по тези списъци остана със съмнителен резултат - всъщност да бъдем честни, с никакъв резултат: Купуване на гласове: МВР е арестувало 1 човек в цяла България, който заплашва и мами

Още:  "Пръчът" и "Семката" да се помолят на "Отчето" да смени "Памперса" на министъра, че се не трае

Не толкова съмнителни обаче останаха обоснованите усещанията на избирателите, че участвахме в едни от най-опорочените избори в България. Всички си спомняме за видеозаписите от секционните избирателни комисии и надписването на бюлетините, омазването на протоколите и кощунството с броенето на преференциалния вот например. Тези порочни практики произведоха и любопитен състав на 51-ото Народно събрание, в което се оказа, че партия на политик с 2% рейтинг получи над 11% вот от избирателите. В Студио Actualno социологът Боряна Димитрова обяви, че сто хиляди скрити гласа за Делян Пеевски са изникнали изведнъж (ВИДЕО).

Снимка: БГНЕС

Заради това заваляха и поредица от искания за касиране на вота, включително и жалби по отношение на честността на вота до Конституционния съд. Най-ощетени останаха от партия "Величие", на които на изборите на 27 октомври не достигнаха едва около 30 гласа, за да прескочат изборната бариера. Така се роди и друг социален феномен, предизвикал иронични подигравки, но и задълбочени анализи - сензацията "3,999%". На мястото на партията на Ивелин Михайлов пък се появи тази на бившият депутат от ИТН Радостин Василев - "МЕЧ".

Още: Касиране срещу кеширане: Докато чакахме Годо, дойде Торбалан

Изборните дилеми и следизборни реалности обаче си приличаха по едно - изпитаната от избирателите "погнуса, ярост и отчаяние", както обобщи психологът Пламен Димитров в Студио Actualno. Именно затова когато и да сложим точката на този обзор, то многоточието ще е фактическия му край. Докато изписваме и последните редове обаче си припомняме и още един анализ по темата след три години и девет пъти избори: Колко пари похарчихме и какво можехме да направим с тях? (СНИМКИ).

Дали сме обречени да харчим още и още стотици милиони, докато хора с прякори контролират нечия свободна воля например - това само времето ще покаже. Убедени сме обаче в едно - както след предишните местни избори, така и след двата парламентарни вота в България духът на Алековите герои и на неговите безценни иронични фейлетони са живи и до днес, 130 години по-късно: Бюлетините накуп: Пълна наглост с изборите в село Горно Краище, Община Белица (ВИДЕО)

"Довечера управителят и околийският ще се завърнат от селата, аз ще ги зема с мене да пообиколим другите кръчми и кафенетата. Ще съберем от всичките канцеларии да пишат бюлетини; ще ги караме цяла нощ да пишат. Аз избрах хартия, таквази сивичка, жълтичка. Нашите бюлетини ще ги сгъваме като муски. ... Бай Ганьо процеди мастиката през мустаците си, избърса се с дланта, засука "тия пущини" и продължи: Сега да ви кажа как се избира бюро за изборите. Това става по жребий. Председателят на съда го тегли. Тъй се казва "по жребий", ама аз мога да ти избера, когото искам" - "Бай Ганьо прави избори", Алеко Константинов, 1895 г.

Още: С коя дума бихте описали българската политика: Actualno.com събра вашите мнения (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес