Комисията по бюджет и финанси не прие нито едно от предложенията за диференцирани ДДС ставки. Те бяха няколко. От ИТН предлагаха ставката 9 % ДДС да се отнася за плодове и зеленчуци, слънчогледово олио и 0 % ДДС на брашното, а от ГЕРБ искаха диференцирана ДДС ставка от 9 % за плодове, зеленчуци, мляко, месо и храни от първа необходимост. От ГЕРБ настояваха още и продължаване на намаленото ДДС за ресторантьорските и кетъринг услуги.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Останаха само първоначално заложените в Закона за държавния бюджет за 2022 г., а именно 9% ДДС за доставки на централно отопление и природен газ и нулево ДДС за доставка на хляб. До края на тази година се предвижда 9% ДДС за доставките на книги, туристически услуги, използване на спортни съоръжения, бебешки пелени и детски храни.
В крайна сметка актуализираните годишни разчети предвиждат приходите от ДДС за 2022 г. да бъдат в размер на 15 260,0 млн. лв.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Дебатите
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
В рамките на дискусията стана ясно, че Министерство на финансите се опитва да води политика, която да няма диференцирани ставки. Вицепремиерът в оставка Асен Василев поясни, че що се отнася до предложението на ИТН, става дума за общо данъчен ефект от почти 100 млн. лв., а това на ГЕРБ за храните ще струва 395 млн. лв. на 6 месеца.
Той обърна внимание, че в разходната част има предвидени средства за подпомагане на производители.
Петър Чобанов от ДПС отчете, че по-добре да се прави политика през разходната част. Той попита дали вицепремиерът ще се съгласи да се разшири обхвата, за да се даде на земеделците една подкрепа, която ще е таргетирана.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
"По принцип ние сме удовлетворили всичко, което Министерство на земеделието е поискало. Ако имате различни разчети, ще ви помоля с Министерство на земеделието да уточните по кои програми", отговори му Василев.
Проф. Румен Гечев от БСП заяви, че предложенията на ГЕРБ са компилация на негови изказвания от предни бюджети, когато те като управляващи са му казвали "да си гледат работата". "Приятен ден за сега и нека да работим по числата", добави проф. Гечев.
От ГЕРБ пък му отговориха, че когато са били управляващи, не е имало криза и инфлация.
Георги Ганев от "Демократична България" каза, че ако ще се правят антиинфлационни мерки, да се направи намаляване на ДДС за всички. "Ако ще е гарга - да е рошава", заяви Ганев.
Искрен Митев от "Продължаваме промяната" попита защо се иска да се стимулира вноса на плодове и зеленчуци от други държави.
Заформи се дискусия и около предложението за намаляване на ставката на ДДС за ресторантьорите и кетъринг услугите да важи до 31 декември 2022 г. По него възрази вицепремиерът Василев, който уточни, че няма как мярката да бъде удължена и че се вижда добро възстановяване в сектора на ресторантьорство след като пандемията е приключила.
10-процентното увеличение на пенсиите мина на Бюджетна комисия. Подробности - четете ТУК.