Премиерът Бойко Борисов да поиска гаранции от ЕК за продължението на проекта „Турски поток“ през България, призова лидерът на партията Корнелия Нинова.
На пресконференция в централата на партията тя заяви, че от визитата на руския премиер Дмитрий Медведев няма конкретни резултати.
"Оценяваме много високо визитата, но от нея няма конкретни резултати за България и за нашите енергийни стратегически проекти", посочи председателят на БСП. Очакваме от правителството да предприеме конкретни мерки пред ЕК, а не пиар ефекти и приказки, добави тя.
"От срещата между г-н Медведев и г-н Борисов стана ясно, че руската страна няма да се ангажира с проекта "Турски поток" през България, докато не получи гаранции от ЕК", посочи Нинова. "Затова имаме въпроси към правителството на България - поискало ли е такива гаранции, ако да - получило ли ги е, ако не - защо не ги е поискало и какви стъпки ще предприеме оттук нататък, за да може да стартира целия процес", добави тя.
По думите ѝ, иначе би изглеждало, че правителството на България е само на етап добри пожелания, пиар преди европейските избори и нищо конкретно като подписано, като договорено споразумение между двете страни.
Оттук нататък на ход е премиерът Борисов, ЕС се управлява от неговите партньори, заяви Нинова и го призова да отправи искане за гаранции от ЕК и да ги получи в името на националния интерес на България.
Корнелия Нинова отбеляза, че позицията на БСП винаги е била ясна, а именно, че страната ни има нужда от енергийните проекти, от партията са подкрепили и преминаването на "Турски поток" през България. Според нея е добре, че позицията на премиера Борисов по енергийните въпроси е претърпяла развитие, но ръководените от него правителства са загубили много време и възможности за страната ни през тези години.
Нинова изказа позицията на партията си по отношение на ветото на президента върху Изборния кодекс, което днес влиза в Комисията по правни въпроси в Народното събрание, както и условията, при които от левицата биха се върнали в пленарната зала. "Ако управляващото мнозинство приеме ветото на президента, това означава, че е изпълнило и нашите искания и това би било основание да свикаме Национален съвет и да си преразгледаме решението", каза тя.
Заключението на Антикорупционния орган е субективно и прикрива истината за конфликта на интереси на министър Горанов. Това каза Нинова по време на пресконференцията във връзка с разследването на КПКОНПИ за жилището на министъра на финансите Владислав Горанов.
Попитана кого биха подкрепили евродепутатите на БСП за европейски прокурор, Нинова отговори, че при гласуване на кандидатурата в Европейския парламент, партията ще се събере и ще вземе политическо решение как да гласуват евродепутатите ѝ.
„Засега мога да изразя само лично мнение, но не мога да ангажирам с него партията. Моето лично мнение е, че г-жа Кьовеши заслужава този пост и го е доказала с работата си. Правя бележката, че това е личното ми мнение“, допълни Нинова. По думите ѝ БСП като партия ще си каже мнението, когато и ако гласуването влезе в Европейския парламент.