Сагата около имотите на премиера Бойко Борисов продължава с ново разкритие. Според информация на Атанас Чобанов от разследващия сайт "Биволъ" премиерът е пропуснал да декларира жилищна постройка, пише в. "Сега" в днешния си брой.
И строителното разрешение, и удостоверението за въвеждане в експлоатация са на името на Бойко Борисов. Постройката обаче отсъства от имотната декларация на премиера както за 2009 г., така и в следващите години.
Според публикуваните от Чобанов документи, които са налични и на сайта на Дирекцията по архитектура и градоустройство на Столичната община, Борисов е получил разрешението за строеж за изграждане на жилищна постройка от 125 кв. м на 16 октомври 2008 г. Строежът е изпълнен съгласно одобрения проект и е въведен в експлоатация на 13 октомври 2009 г. Според Чобанов данните в кадастъра сочат, че изграденото е по-голямо - 138 кв. метра.
Проверка на "Сега" показа, че постройката е изградена на терен, който Борисов е закупил от братовчед си Радослав Иванов през 2007 г. Радослав Иванов е основен герой в сигналите, които депутатът от БСП Елена Йончева подаде до прокуратурата. Премиерът твърди, че не си говори с него от години, но всъщност Иванов поема и "Ипон", след като Борисов става кмет, прави заменки с общината и изкупува куп имоти в село Иваняне.
Според нотариалния акт, който "Сега" е взел от Агенцията по вписванията, Борисов купува имота от 462 кв. м за 3497 лв. Толкова е била и данъчната оценка на имота в годината на сключване на сделката. Покупката на този имот е надлежно декларирана от Бойко Борисов, който по това време е кмет на Столичната община, в годишната му декларация за 2007 г. По имотната партида на Бойко Борисов след тази сделка няма никакви нови вписвания с изключение на ипотекирането на наследствената му къща през 2009 г. Тогава Борисов и Цветан Цветанов ипотекираха жилищата си, за да финансират предизборната кампания на ГЕРБ.
Според юристи това означава, че Борисов е предпочел да не си вади изричен констативен акт за собственост върху новата постройка, след като вече има акт за собственост върху земята и изрядни строителни книжа. В този случай се водиш собственик по приращение, изваждането на изричен констативен нотариален акт не дава повече права и е равносилно на допълнителни разходи. При въвеждане на сградата в експлоатация обаче вече се приема, че има новопридобита сграда, която следва да се декларира пред общината за начисляване на съответните местни данъци и такси не само върху земята, но и върху построената на нея сграда. Новопридобитото би следвало да е и част от декларацията за имущество, подавана пред Сметната палата.