Борисов отговори на Ердоган: Да си спомняме ли как цар Симеон е стигнал до Цариград?

27 октомври 2017, 14:00 часа • 17244 | прочитания

Преди 13-и - 14-и век на Балканите също има история, също има наследници. Някои са ходили чак до Цариград. Продуктивно ли е да си спомняме за цар Симеон къде е бил? И кой къде се е крил?

Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?

Още: Анализатор: Правителството няма нужда от мнозинство

Това заяви българският премиер Бойко Борисов по време на визитата си в Босна и Херцеговина в отговор на въпрос за изказването на турския президент Ердоган, че Босна му е завещана и Турция ще се грижи за нея.

Преди дни Ердоган заяви, че бившия босненски президент Алия Изетбегович му казал преди смъртта си: "Реджеп, вие сте потомци на султан Фатих. Тези земи са ви оставени от него в наследство и затова трябва да се грижите за тях."

"Е, как ние днес да изоставим Мостар? Да се откажем от река Дрина? Как да се откажем от джамията на султан Фатих? Разбира се, че ние никога няма да направим това. Няма да се откажем от тях. Тези паметници са короната на нашата цивилизация. Тя ги е построила като доказателство за съществуването си. От 15-и век до днес", коментира Ердоган.

Още: Нинова учредява партията си на Томина неделя и не иска Юди

Още: Коя ще е ябълката на раздора в кабинета: Анализ на АКФ

Българският премиер отхвърли този тон като контрапродуктивен, защото в интерес на всички народи от региона е отношенията помежду им да са приятелски, а историята да не пречи на настоящето и бъдещето.

"Ако коментираме подобни изказвания, те няма да дадат възможност да помръднем Балканите изобщо. Това е най-хранителната среда за националисти, ислямисти и всички останали. Веднага трябва да се отговори по друг начин. Това не е европейски начин за общуване с държавите. Ние се борим всички, които не са и които сме, да влезем в НАТО и да сме там, което гарантира точно тази сигурност. Историята е такава, но преди 13, 14 век на Балканите също има история, също има наследници. Някои са ходили чак до Цариград. Продуктивно ли е да си спомняме за цар Симеон къде е бил? И кой къде се е крил? Край! И в този регион всичко продуктивно занапред изчезва! Няма да има пътища, няма да има жп линии, няма да има пристанища. Отново ще сме най-бедните в ЕС. Така че ние искаме приятелство, добросъседство и нашите народи да повишават доходите си", заяви Борисов.

Същата тема коментира и председателя на Съвета на министрите на Босна и Херцеговина Денис Звиздич, който подчерта, че "Босна и Херцеговина е страна на босненци и херцеговци и тя принадлежи единствено на босненци и херцеговци".

"Ние поддържаме добри отношения с Турция, но Турция никога не се е намесвала във вътрешните работи на Босна и Херцеговина. В този смисъл винаги сме имали подкрепата на Турция. Босна и Херцеговина е страна на босненци и херцеговци и тя принадлежи единствено на босненци и херцеговци. Така е било, така и ще бъде. От друга страна Босна принадлежи на ЕС и на европейския континент", заяви той.

"Ислямът в Босна със сигурност е един от най-толерантните в света и ние се гордеем с морално-етическата изправност на нашия ислям. каквато и да е форма на радикализма няма да бъде разрешена", заяви още Звиздич.

Още: Киселова на мач с реклама на бетинг компания, искат оставката ѝ (СНИМКИ)

Още: Сменя ли отново Явор Божанков партията?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес