България не е доволна и най-вероятно няма да се съгласи да даде своя дял в Европейския фонд за финансова стабилност, който ще се наложи да бъде използван в помощ на Гърция. Това е намекнал достатъчно ясно премиерът Бойко Борисов пред председателите на ЕК и на Европейския съвет Жан-Клод Юнкер и Доналд Туск, информира "Стандарт", позовавайки се на свои източници.
Вчера (15 юли) ЕК предложи да отпусне на Атина тримесечен кредит на стойност до 7 млрд. евро, за да осигури финансовите нужди на страната през юли. Средствата ще дойдат от Европейския механизъм за финансова стабилност, който бе предшественик на действащия спасителен фонд на еврозоната. Зам.-шефът на ЕК Валдис Домбровскис съобщи, че мостовото финансиране трябва бъде осигурено от всички страни членки в ЕС.
Ако Гърция не върне тримесечния "мостов" заем, държавите извън еврозоната ще бъдат обезщетени по Европейския стабилизационен механизъм. Решението за отпускането на тримесечния заем подлежи на одобрението на всички страни-членки в Съвета на ЕС. За "да" в полза на Гърция трябват поне 16 гласа, като освен България, Великобритания и Чехия също вече показаха ясно, че не желаят да наливат пари в Гърция.
Все още България официално не е заявила позицията си, но може би това ще стане скоро. За да участваме в помощта на Гърция, трябва одобрение от парламента.
Еврокомисията вече обяви нови привилегии при отпускането на 35 милиарда от еврофондовете за Гърция. Комисарят по регионална политика Корина Крецу уточни, че на гърците ще бъдат преведени авансово плащания по още незавършени проекти от предишния и от новия програмен период на обща стойност 1,5 милиарда евро свежи пари. Освен това делът на съфинансиране от гръцкия бюджет остава 10%. За сравнение, българската държава участва в европроектите с 20 на сто собствени средства.