Премиерът Бойко Борисов обяви, че правителството оттегля спорната Истанбулска конвенция. Документът предвижда мерки срещу домашното насилие, но породи дискусия и страхове в обществото, че с него се легализират гей браковете и т.нар. "трети пол“.
Според противниците на договора тези моменти дават поле за твърде много интерпретации, включително легализация на хомосексуалните бракове и въвеждане на така наречения "трети пол". Бяха организирани протести както в подкрепа на ратификацията, така и против нея.
Конвенцията беше заклеймена от Светия синод, както и от редица политици и общественици. След шумния публичен дебат премиерът Борисов каза, че конвенцията ще бъде ратифицирана единствено след абсолютен консенсус в българското общество.
"Така, както звучи и така правителството го прие, само че след това имаше много тежки реакции и на коалиционния партньор, и на православието, и на мюфтийството и се насадиха огромни страхове в българския народ. Ние сме правителство, избирано от народа, неведнъж, и сме длъжни да се съобразим с това, което народът иска", заяви Борисов в началото на днешното правителствено заседание.
По думите му сега и Конституционният съд ще се произнесе по тази тема.
"Можем спокойно, когато са оттеглени, да водим дебати или да преценяваме кое е правилно и кое не, за да може в спокойна политическа, обществена атмосфера да се претегли всичко, което е за и против", разясни премиерът и допълни, че с този акт ще приключи една тема, по която управляващите са били несправедливо обвинявани.
В същото време депутатите отхвърлиха предложението на БСП да се свика национален референдум за ратифицирането на конвенцията.