Кризата е преодоляна, може би до края на седмицата ще имаме работещ Търговски регистър. Това заяви премиерът Бойко Борисов на днешното извънредно заседание на парламента, a после и допълни, че за да има регистър пак, трябва да имаме късмет.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
По думите на министър-председателя, към днешна дата (21 август) е възстановена базата данни на Търговския регистър до 17 юли, 2018 година, т.е. покрит е периодът на годишните отчети, които са в процес на изтичане, уточни Борисов. В ход е възстановяването на месец август, каза още лидерът на ГЕРБ.
Сривът е на 9 август, когато са дефектирали 3 диска, а на 6-ти август т.е. преди това – 1 диск. До цялостния срив се стига главно заради дефектиралите 3 диска. Отговорната за поддръжката фирма - "Лирекс", пренарежда бързо наличните дискове, но базата данни не ги чете, мобилизирани са експерти, включително от Япония, за да помогнат. Тепърва обаче ще се установяват "виновните за тази криза".
Премиерът каза и, че до този момент не били постъпвали сигнали за проблеми от "Лирекс" заради Търговския регистър.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Борисов обясни и, че ще се работи по план за единно "резервно" съхранение на данни от критични системи и регистъри – нещо, което беше много критикувано с аргумента, че така се събира на едно място всичко и при пробив може всичко да "потъне". Трябвало обаче да се създадат резервни, криптирани копия от всеки държавен оператор на регистри и архиви от данни. До 3 септември трябва да има анализ и да се подготви план за работата на хранилището за резервното съхранение на всички регистри, което да се реализира до 30 септември. А Томислав Дончев добави, че "единното хранилище" всъщност няма да се намира на едно място, като каза и, че държавата имала около 17 000 регистъра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Колкото повече качваме нещата на тези електронни облаци, ще бъдем подложени на хакерски атаки, смята Борисов, който поиска да бъде създадена работна група, за да се промени законодателството, ако трябва.
Въпроси и отговори
По процедура всяка парламентарна група имаше право на два въпроса, като "Обединени патриоти", ДПС и "Воля" не зададоха нито един. И тук не се мина без скандал - дали на въпроси, зададени към Борисов, трябва да отговарят други министри - правосъдният министър Цецка Цачева и вицепремиерът Томислав Дончев. Председателят на парламента и депутат на ГЕРБ Цвета Караянчева каза, че въпроси на премиера се задават въпрос само по обща политика, а специализираните - към ресорните министри. Самият Борисов пък се възмути, че докато говори, БСП дава трибунка (бел. ред. - с искане за колективна оставка на КФН заради казуса "Олимпик").
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Интересен въпрос зададе дясната ръка на Бойко Борисов - Цветан Цветанов. Той попита дали било вярно, че на един сървър се качва и първичната информация, и бекъпа и дали не било направено така, че една фирма - в случая "Лирекс", да печели всички важни обществени поръчки в IT сферата. Вицепремиерът Томислав Дончев отвърна, че не е така - че сървърите са два, но уточни, че му е трудно да отговори защо тогава става срив - дали заради техническа конфигурация или едновременен срив. Дончев увери и, че информация може да се възстанови - както от лентовия архив, който се прави паралелно с другите процедури по записване, така и от дефектиралите дискове, но трябвало време.
Отношение по въпроса на Цветанов взе и Борисов, който взе да припомня как в САЩ година и половина се занимават с руската намеса в американските президентски избори. Той помоли депутатите от ГЕРБ "да не вкарват дебата" сега в тази насока, защото ако си тръгнели експертите от "Лирекс" сега, "ще ни сринат".
Бил е представен доклад от фирма CNsys, според който има 6 IT проблема в управляваните от Агенцията по вписванията електронни системи и в частност Търговският регистър. Подкрепих всичките, каза правосъдният министър Цецка Цачева. От 3 май пък действа договор с "Лирекс" за обслужване, касаещо поддръжката на Търговския регистър - за 3 млн. лева.
На изричен въпрос към Борисов защо след като е имало одитен доклад за качеството на работата на уволнената досегашна директора на Агенцията по вписванията Зорница Даскалова още през 2015 година и тя е стояла толкова време на работа, отговори Цачева. Тя повтори известни вече факти - че е имало сигнал на служител на Агенцията и правосъдното министерство е отправило в началото на тази година три препоръки (бел. ред. - заради намерени досиета на служители в кабинета на Даскалова, заради подаване на много болнични листове с едно писмо и да се обяви конкурс за свободни щатни бройки за длъжностни лица по регистрацията) как тя да си подобри работата. Имало е и предложение от Инспектората към правосъдното министерство за дисциплинарна процедура, но Даскалова оспорила това пред Главния инспекторат към Министерския съвет, а този инспекторат изрично казва, че изпълнителните директори на Изпълнителните агенции подлежат на санкция не от Трудовия кодекс, а от Закона за администрацията. Отделно Цачева наблегна, че и трите препоръки били изпълнени.
Отделен изричен въпрос на БСП има ли анализ колко е струвало на българския бизнес, на държавата и на българските граждани остана без отговор.