"Хората искаха магистрали, сигурност - имат ги. Вече няма тежки криминални престъпления, които са безнаказани. Въпросът е какво трябва да надградим? Ако предишните правителства бяха правили поне по една магистрала, нямаше да се наложи да правим 6, така и с метрото и пречиствателните станции". Това заяви на пресконференция експремиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, предаде репортер на Actualno.com.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
На въпрос на Actualno.com относно това как хората могат да имат доверие на ГЕРБ, че ако партията се върне на власт, ще се пребори с корупцията, Борисов обясни, че органите, разследващи корупцията по високите етажи на властта, са много, но някои от тях били похвалени в мониторинговия доклад за състоянието на съдебната система у нас. „Ще обединим тези усилия в един орган“, добави от своя страна бившият правосъден министър Екатерина Захариева.
„Преценихме, че трябва да запознаем хората с това, което правим през последните дни. На нас не ни е позволено да обещаваме неща, които не можем да изпълняваме. Не можем да ви храним с информация, която обещава бомбастични неща и затова една седмица работихме върху това, което може с наличностите на икономката, бюджета, финансите, да направим едно по-успешно управление. Далеч не всички сектори са представени днес, защото в много от тях чакаме още детайли и предложения. Това, което имаше като приоритет преди години, грабежи, поръчкови убийства, мисля, че положихме достатъчно усилия“, заяви Борисов.
По думите му това, което след това са заварили, са били овехтели градове и инфраструктура. „Както можем да наградим и какво може да стане по-добре според нас с налични бюджети? При този темп на повишаване на събираемостта и по-стройна организация и принуда в дадени сфери, което считаме, че е възможно. Всяко правителство надгражда това, което е правило следващото. Ако всяко правителство беше правило по една магистрала, нямаше да се налага да правим по 6 наведнъж. 2,5 млрд. живи пари изплатихме тази година на американските и руските централи“, посочи Борисов. „Ако бяха дадени за заплати на учители, какъв щеше да е икономическият растеж на България през 2016 г.“, попита Борисов.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Като първи приоритет от партията на Борисов си поставиха образованието, като изтъкнаха, че са необходими млади кадри за учителската професия. Столичният кмет Йорданка Фандъкова, която е и заместник-председател на ГЕРБ, отбеляза, че се планира двойно увеличение на учителските заплати в рамките на четиригодишен мандат. Следващ важен акцент е справедливостта. От ГЕРБ ще искат отпадане на имунитета на народните представители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Ще създадем единен орган за борба с корупцията по високите етажи на властта. В последния доклад ЕК подчерта задоволството си и добрите практики. Ще направим сериозна проверка на доходите на лицата по високите етажи. Независимо дали има повдигнато обвинение срещу тях, имуществото им ще бъде отнето. Всеки трябва да може да докаже произхода на своите доходи. Мерки срещу корупцията по ниските етажи на властта. Всички се дразним, когато имаме усещането, че има бягство от правосъдието. Ще доразвием НПК“, заяви бившият министър на правосъдието Екатерина Захариева.
По думите ѝ ще бъде премахнат безкрайният формализъм, в нашия процес. „На първо място еднократно връщане на делата. Електронното правосъдие - една от най-силните антикорупционни мерки. Всички ще могат да проследяват дадено дело“, добави Захариева. По думите ѝ в Народното събрание ще има тримесечен отчет на главния прокурор. „Поемаме ангажимент при номинирането на ВСС да консултираме с професионалните общности номинираните. Ще организираме публично изслушване на нашите кандидати. Ще въведем единен държавен изпит за всички юридически факултети“, допълни Захариева, цитирана от "Фокус".
„Всеки ден чуваме за насилие в училищата. В момента повечето от тях са жертва. Когато не ги възпитаваме, ги правим пораснали престъпници. Съдебната реформа не се прави заради Брюксел, а заради българските граждани. Поемаме ангажимент всички 17 препоръки да бъдат изпълнени до края на 2018 г. Ще осигурим присъствие на полицията във всяко населено място. Ще бъдем безкомпромисни към битовата престъпност и ще продължим да охраняваме границата добре - така, както сме го правили досега. Ще се борим и с трафикантите, защото вече имаме около 800 осъдени лица. Има още какво да се направи в КАТ, но там ще има камера във всеки автомобил, което ще прекрати корупцията по пътищата“, каза още Екатерина Захариева.
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
До края на 2018-та година трябва да влезе в употреба и електронното правосъдие, смятат от ГЕРБ.
Снимка: Actualno.com/Милена Славкова
От партията на Борисов поискаха ускоряване на изпълнението на присъди и въвеждане на тримесечни доклади за отчетност от страна на главния прокурор.
От ГЕРБ направиха прогноза, че минималната работна заплата може да стане 650 лева, а средната - 1500 лв.
"Времето на моята толерантност приключи", каза като за финал Бойко Борисов.