„Да, виждам, аз, Божидар Димитров, но естествено това ще реши народът“. Така проф. Божидар Димитров отговори на въпрос пред журналисти дали вижда човека, който би могъл да оглави президентска република.
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
Думите на професора идват в деня, в който той официално учреди движение „Кан Кубрат“, предаде БГНЕС.
Според бившия директор на Националния исторически музей парламентарната република има свойството да се „нацепва” и да се правят безсмислени коалиции. Това се е случвало и в България, 1031-1034 г., тогава е епохата на тоталитаризма в Европа и въпросът е решен много просто - става военен преврат, партиите са забранени и царят започва да управлява с истинския елит на нацията - професорите, казано най-общо. И тези професорски правителства, както още се наричат, прави България за 8 години едно цвете, смята историкът.
Професорът разви своята отколешна теза за президентска република. На въпрос дали вижда човека, който би могъл да оглави подобна президентска република в момента, той отговори: „Да, виждам, аз, Божидар Димитров, но естествено това ще реши народът“.
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано
Минал съм само през една политическа партия - Българската социалистическа партия, когато излязох, казах, че една партия за един живот - стига. И сега не правим партия, а наднационално движение, уточни Димитров. Той твърди, че вече имат две партии, които са колективни членове на това движение - партия Възраждане и една от земеделските партии на д-р Стойчо Касабов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
„След едно тригодишно обсъждане един Боянски клуб, в който се събраха първоначално двайсетина професори, стигнахме до мнението, до което са стигнали доста светли умове в световната история - че парламентарната република има свойството да изчезне, или, както казва президентът Румен Радев, - да атрофира. Последното доказателство е от вчера, погледнете Италия, в момента за кандидати за министър-председател са един продавач на пици, един комик, треторазряден, един стюард, и кой беше - един чистач“, обобщи политическата ситуация в Италия професорът.