"По никакъв начин не можем да кажем, че в България имаме магистрали. Необходимо е незабавно да бъдат обезопасени, да бъде свалена скоростта и разбира се, трябва изцяло нова визия за управлението и поддръжката на цялата ни инфраструктура". Това заяви пред Actualno.com шефът на Института за пътна безопасност Богдан Милчев след представянето на доклад на ИПБ за състоянието на автомагистралите в страната, които по думите му са магистрали на смъртта.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
"Считаме, че отказът от поддръжка на нашите магистрали води до това ние да имаме самочувствието да кажем, че това са магистрали на смъртта", заяви той.
Запитан за съдбата на лансирания от Института за пътна безопасност проект "Мисия нула", в който нулата е единственият приемлив брой смъртни случи в нашите транспортни системи, Милчев заяви: "Институциите не проявяват интерес към мисия нула. Институциите ги интересува и тяхната мисия е колко повече пари могат да откраднат".
В потвърждение, той посочи пример, изнесен при представянето на новия доклад на ИПБ - 7 километра основен ремонт на път и 2.5 милиарда бюджет. "Нека всеки сам си отговори какви шарлатани ни управляват", коментира шефът на ИПБ.
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
При представянето на доклада в БТА, той посочи, че в него има линк към широкомащабната ремонтна дейност на АПИ да ремонтират през 2022 г. 3000 км. пътища, за което Народното събрание отпусна на АПИ 2.5 млрд. лв. безпрецедентен бюджет – три пъти повече, отколкото всяка предходна година. За сравнение, Милчев посочи, че в периода 2019 – 2021 – по 1000 км. пътища средно са ремонтирани с три пъти по-малък бюджет.
Нека всеки да пита къде са тези 2.5 млрд. лв, настоя той, убеден, че има пряка връзка между смъртността по пътищата и начина, по който се управляват нашите пари – тези 2.5 милиарда.
За година и половина, откакто ни управляват служебни правителства, са сменени петима председатели на Управителния съвет на АПИ, изтъкна още Милчев и постави въпроса: "Тези петима, които са се изредили за по няколко месеца какво са подписвали?"
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Милчев е категоричен, че тези 846 км. магистрали, които имаме не са магистрали и заяви, че който ги именува и им поставя пътния знак за магистрала, носи отговорността за жертвите по тях. "Не може да е магистрала път, по който на повече от 350 км. по износващия слой на асфалта сме констатирали деформации с коловози, неравности, дупки; не може да бъде магистрала път, на който на повече от 400 места има увредени обезопасителни мантинели; не може да кажем че са магистрали пътища, на които хоризонталната и вертикалната организация на движение над 80% не отговаря на светлоотразителност през тъмната част на денонощието", изтъкна той и добави, че и отводняването е абсолютно занемарено.
Изследвайки има ли отношение състоянието на магистралите със смъртността, от ИПБ са направили сравнение с подобна на България страна – Австрия. "Австрия има 2 пъти повече магистрали 1700 км. и решихме да измерим травматизма, който се мери в три-годишен период. Ние взехме 2020, 2021 и 2022 г. и констатирахме, че в Австрия вероятността да загинеш по магистрала е 3.5 пъти по-малка, отколкото в България", посочи Милчев.
Той е категоричен, че проблемът е в управлението и че нашите пари не се управляват правилно. Неговата препоръка е: "Хората трябва да добием абсолютна нетърпимост към това, което се случва".