Желанието на Турция българските власти да разследват бившия ни генерален консул в Одрин Георги Димов „нагледно показва какво представлява днешния вид турска демокрация“. Това заяви бившият ни дипломатически представител в урция Георги Димов. Той е убеден, че за него не може да има юридически последици.
Още: "Бащата на Кирил Петков спря магистрала "Струма": Тошко Йорданов за проблемите с пътищата у нас
Още: Вече е ясно какво ще се случи с делото срещу Лена Бориславова
Бившият консул обясни, че е научил за желанието на Анкара от медиите, като знае само, че се базира на негово интервю за радио „Фокус“, което всеки може да прочете и чуе.
Според него думите му са преиначени. Или в турското посолство няма някой с достатъчно добри познания по български език, което е жалко, или това се прави умишлено – почти сигурен съм, че е така, каза Димов пред bTV.
Това е още един повод да се поздравим в България, че живеем на свободна територия, на европейска земя и да видим, въпреки несгодите, които ежедневието ни предлага, какъв е другият вариант. Разликата си личи и е само на 250 км от тук, добави той.
Още: Йотова: Трябва разяснителна кампания за еврото, не политиканстване
Още: Цеков призна за SMS-ите с Пеевски, но ги обвърза с "осветяването на сивите кардинали"
"В това мое интервю има три важни акцента, избран е само единият, който не е същественият. Другият е за политическия ислям, еманация на който в момента в Турция е ислямският национализъм. Той е заплаха за целия свят. Следващият акцент беше, че предрекох, че ПАСЕ ще възстанови мониторинга върху Турция. Предрекох и че ще се вземе решение преговорите с Турция за членство в Европейския съюз да бъдат спрени", обясни Димов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "С Вас не разговарям": АЕЖ с остра позиция срещу Пеевски след опит за цензура
Още: "Скъпият Делян Пеевски заповядва, а Бойко Борисов изпълнява" (ВИДЕО)
Димов нарече Турция „империя на страха“ и каза, че е „пуснала пипала и в България“. Според него това е причина турският посланик Сюлейман Гьокче у нас да бъде отзован.
Припомняме, че на 26 април посолството на Турция в София съобщи, че Анкара е поискала българските власти да разследват Димов заради негово изказване пред агенция "Фокус", в което той нарекъл референдума за конституционни промени „нелегитимен“ и е казал, че „няма възможност за отстраняване от власт на турския президент със законни средства“ и „не съществуват други възможности освен гражданска война и преврат за сваляне от власт на турския президент“. В съобщението се казваше още, че Турция ще предприеме и „други законови мерки“ спрямо Димов.