Бившият служебен министър на икономиката Даниела Везиева, която в момента член на борда на директорите на БДЖ, е плагиатствала при създаването на дисертацията си. Това става ясно от публикувания официален доклад от Комисията по академична етика при министъра на образованието.
Още: Опозицията се кани на кабинета "Желязков", плаши с още един вот на недоверие
Още: Започват дебатите по първия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
Проверката по дисертацията на Везиева бе извършена след сигнал, подаден в края на миналата година. В него се твърди, че в разработката си за придобиване на научна степен "доктор" тя е използвала чужди материали. Тя определи сигнала като политическа атака.
След като са анализирали работата на Везиева, свои становища са изразили четирима арбитри. В докладите си те са написали "значително по обем плагиатство – копиране от оригиналните източници без стилистична или граматическа преработка на последните", "...при обем от 180 страници, дисертационният труд съдържа преписани от други автори и източници 171 страници, т.е. 95%.", "налице е плагиатство в особено големи размери, което шокира с мащаба и обхвата си".
"Представената от Даниела Везиева за собствен труд дисертация е съвкупност от създадени и публикувани от други научни резултати без адекватно позоваване или цитиране“, се казва в докалда.
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
От него става ясно още, че на Везиева е била дадена възможност да отговори и тя го е направила, като не е коментирала по същество установеното плагиатство, а се опитвала да атакува процедурата, по която е проверявана. Така Комисията по академична етика е приела, че доводите на Везиева са неоснователни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството
Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"
ОЩЕ: Слабости в закона пречат за решаването на академичното бъдеще на Петър Илиев