По 53 530 лв. на седмица или над 212 00 лв. на месец неустойки е заплашен да плаща "Кинтекс" заради невъзможност да достави в срок боеприпаси, поръчани преди повече от половин година. Това твърди Александър Михайлов, който беше начело на държавния оръжеен търговец. Като доказателство за думите си Михайлов прилага и редактирана докладна записка за изпълнение на договор.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
"Най-скандалното е, че готова продукция е изчезнала и няма отговор защо е дадена и на коя частна фирма вместо на държавния търговец", коментира Михайлов и показа официално писмо от бивш директор на ВМЗ, в което се съобщава, че към 9 февруари вече са произведени няколко хиляди броя от изделията по поръчката на "Кинтекс".
"Отговорно за цялата ситуация е сестринското дружество ВМЗ. Оказва се, че държавния завод през последните месеци вместо да помага на Кинтекс се грижи повече за интересите на определени частни фирми", коментира още Александър Михайлов.
Според Михайлов, откакто Корнелия Нинова е сменила ръководството на ВМЗ, 1-2 частни фирми изпреварват "Кинтекс" и всички други клиенти на завода при получаването на продукция, въпреки че техните поръчки са направени месеци по-късно.
Михайлов припомня, че от юни по разпореждане на Нинова в завода е назначен "неизвестният за никой в бранша и без един ден опит в производствено предприятие – Иван Иванов".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
След тези обвинения Иван Иванов, заедно със заместника му Георги Цветков и председателят на Съвета на директорите Мариян Йовчев побързаха да информират със специално прессъобщение, че не те, а предишното ръководство на ВМЗ е предоставило на частна фирма 20 000 изделия, предназначени по договора с държавната „Кинтекс“. Това е станало в периода от 24 април до 3 юни, когато председател на съвета на директорите е бил Никола Стоянов - сегашният служебен министър на икономиката.
Назначеното от Нинова ръководство на ВМЗ уверява, че от юни насам е взело всички мерки договорът с "Кинтекс" да бъде изпълнен навреме. "Съзнаваме, че изнасянето по този начин на информации, свързани с военното производство, не прави нищо друго, освен да вреди на този бизнес – затова уверяваме заинтересованите страни, че към този момент няма условия за неизпълнение на договора", уверяват от ВМЗ.
В същото време оттам информираха, че вече са подали сигнал до прокуратурата за неизгоден договор, сключен по времето, когато Никола Стоянов е начело на директорския борд. Става дума за договор за превоз на работници на ВМЗ, но тъй като случаят вече е в прокуратурата, повече подробности не може да бъдат изнесени. Договорът е за транспорт на работници по 16 маршрута. На специална пресконференция преди дни беше даден пример с маршрута Сушица Карлово-Площадка Сопот, спечелен от фирма с оферта 5.55 лв. за 1 км пробег, докато друга фирма е предложила за всички маршрути 1.62 лв. за 1 км пробег. При сключване на договора на 21 април 2022 г. цената от 5.55 лв. става 7.4 0 лв. за км пробег. По същия маршрут са определени 8 автобуса плюс 2 резервни – общо 10, при положение, че разчетите сочат, че са необходими за всички смени само 6 автобуса. В резултат на всичко това ВМЗ е ощетяван месечно между 150 хил. лв. и 250 хил. лв.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК