Смятам, че правата ми като гражданин и гласоподавател са нарушени, тъй като Министерският съвет и Централната избирателна комисия не дават възможност да се упражвява вот чрез машинно и дистанционно електронно гласуване, въпреки законовите разпоредби. Това заяви Андрей Петков, който заедно с други представителни на Младежката организация на ПП „Движение България на гражданите” (ДБГ), внесе жалба до омбудсмана на България. Подадени са жалби още до Президентството, Министерския съвет и ЦИК.
В жалбата е посочено, че властта не е изпълнила разпоредбите в измененията и допълненията в Изборния кодекс от 2016 г. за правото на машинно гласуване, което е трябвало да се осигури още за президентските избори. Законът не е спазен нито за парламентарните избори през 2017 г., нито на проведените частични избори в 11 общини и населени места. Отказът за машинно гласуване тогава ЦИК обяснява с краткия срок за осигуряване на техниката. От промените в ИК досега ЦИК само е обявила обществена поръчка за изпълнитил, който да проучи пазара за машини за гласуване. Поръчката е за 12 500 лв., но няма избран изпълнител.
Според вносителите на жалбата държавата нарушава и приетите допълнителни разпоредби в Избирателния кодекс, които дават право на дистанционно електронно гласуване. Това доказва, че властта няма намерение да осигури техниката, която би могла да пресече изборните измами и да повиши избирателната активност.
ДБГ изрично подчертава, че в проектобюджета за догодина държавата дава само 600 000 лева повече спрямо 2018 година, а 2019 година е година с предстоящи местни и европейски избори. Затова и моли Манолова да предложи на Министерския съвет и ЦИК "да предприемат незабавни действия за осигуряване на финасови и технически възможности за машинно и електронно гласуване още на евроизборите".