Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бивш шеф на ДАНС при Орешарски твърди, че няма нужда от реформа в службите

14 септември 2023, 13:06 часа • 1360 прочитания

"Единна разузнавателна служба е идея, която трябва внимателно да се обмисли, защото крие редица рискове, които трябва да бъдат отчетени. Когато се прави една такава реформа, трябва да се има предвид, че това е свързано със сътресения. Затова трябва да има сериозна обосновка и ясно изразен очакван позитивен ефект от подобна реформа, още повече в такъв момент - с напрежение около динамичните глобални процеси. Засега не съм чул сериозни основания, които да предполагат такава реформа".

Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус

Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта

Това каза пред БНР Цветлин Йовчев, специалист по национална сигурност, бивш шеф на ДАНС и вътрешен министър в кабинета "Орешарски" (2013 - 2014 г.). По думите му не само моментът не е подходящ, но и такава реформа не е необходима.

Още: ДАНС отговори на обвиненията, че се изказва по политически въпроси

"Очевидно идеята е Служба "Военна информация" да бъде обединена с Държавна агенция "Разузнаване". Това означава, че на въоръжените сили ще се отнемат преките способности за разузнаване извън територията на страната", обясни Йовчев и подчерта, че така ще се скъса връзката на военното разузнаване със структурите на въоръжените сили.

Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия

Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ

"Ще се затрудни и връзката между войсковото разузнаване и стратегическото разузнаване. Ще се затрудни набавянето на важна информация за ръководството на Министерството на отбраната и за въоръжените сили, която им е необходима, особено в тези моменти, в които трябва да се отчитат заплахите за националната ни сигурност", обясни още бившият шеф на ДАНС.

Още: Нинова: В момента си мерят силите кой да овладее службите (ВИДЕО)

Йовчев подчерта, че относно предлаганите промени за начина на назначаване на ръководителите на службите - смяната да не минава през подпис на президента, а да се предлага от Министерския съвет и да се гласува от Народното събрание, се забелязва политическа незрялост от всички страни.

"Определено това нарушава баланса на властите. Проблемът има няколко аспекта. От една страна е отказът на президента да свика КСНС, защото нямал доверие на политиците, които са избрани от народа по легитимен начин. От друга - предложението за отнемане на правомощията на президента е прибързано конюнктурно решение, което или ще бъде променено, или ще доведе до неприятни ситуации. Идеята на законодателя е била, че трябва да има споделени отговорност и правомощия, за да се избегнат грешки, особено в ситуация на политическа инерция. Затова е добре да се запази действащият модел".

Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони

Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов

Още: Делян Пеевски потвърди подкрепата на ДПС за обединяване на службите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес