"След сериозно обмисляне, диспути и биене на главите в банките (парламентарните, не търговските), депутатите се съгласиха да си получават заплатите в банкови сметки. В моята изморена петъчна глава, обаче, назрява и почти се пръсва един въпрос.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Какво, за бога, ще се случва със заплатата на депутата Пеевски? След рестрикциите Магнитски отслабналото сукалче на родната клептокрация би трябвало да не може да ползва услугите на нито една търговска банка", пише ПР специалистът Радослав Бимбалов във Фейсбук.
Уточняваме обаче, че депутатите ще получават заплатите си по банков път, но само ако парламентарните групи го решат. Това беше де факто прието в новия правилник на Народното събрание.
Ето какво още пише Бимбалов по адрес на депутата от ДПС:
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Ако собствената му майка не се беше отказала от него можеше тя да получава парите, ама глей кво стана… Ако пък Парламентът все пак се престраши да му пусне заплатата по банков път, на негова лична сметка, дали това не превръща Народното Събрание в свързана организация по санкциите Магнитски?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Изобщо - докога ще се правим, че е приемливо Пеевски да стои на първата банка в най-важната институция на държавата ни и да гласува закони?"
Припомняме, че по време на дискусиите депутатът от "Продължаваме промяната" Настимир Ананиев на няколко пъти заяви от трибуната на НС, че получаването на парите в брой нарушава Закона за ограничаване на плащане в брой. Когато депутатите започнат да получават заплатата си по банков път, това би довело до повече прозрачност, беше тезата му.
От парламентарната група на ГЕРБ категорично заявиха, че плащането по банков път не означава задължително прозрачност. А Десислава Атанасова от своя страна допълни, че те като публични личности така или иначе заявяват доходите си.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Впечатление направи позицията на Любомир Каримански от ИТН. Той също не подкрепи идеята за банковия път да е изрично уточнена в правилника - защото всъщност няма нарушение на закона, според него.
Аctualno.com припомня, че де факто беше прието депутатите да си взимат парите на ръка и от Временната комисия, която се занимава с новия правилник на Народното събрание. При дебата обаче възникна спор дали така не се нарушава законът, ако възнаграждението на даден народен представител е над 10 000 лева заради различни добавки.
Стана и ясно, че Иван Димитров от парламентарната група на „Демократична България” няма банкова сметка и поиска да получава заплатата си на ръка. Интересното за народния представител е, че имуществената му декларация показва налична кредитна карта за 5000 лв., кредит от 432 436 лв. и 4500 лв. месечно за издръжка на двете му дъщери.