"Присъствах на последното заседание на 50-ия парламент през деня, докато имаше съгласие какво трябва да се вкара като променен текст, в решенията на Комисията по енергетика в пленарната зала. Имаше много притеснения сред миньорите, затова и го коригирахме, за да сме сигурни, че и парите отиват при мините. Ще има прозрачност и контрол".
Още: След призива на Петков: Регионалният министър поиска оставки на шефове в АПИ
Още: Пеевски вижда промоция на кандидат-президенти (ВИДЕО)
Това коментира пред NOVA NEWS президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Припомняме, че с окупация на трибуната, рязане на кабелите на високоговорителите в пленарната зала, изключени светлини и пеене на химна, завърши последното редовно заседание на 50-ия парламент, на което се обсъждаха промените в Закона за енергетиката.
Още: Вицепрезидентът: 50-ото НС приключи по начин, който е много обиден за нас като българи
Още: Втори опит да се събори кабинетът "Желязков" (ВИДЕО)
Още: "Митов не слуша Борисов": ДБ с нови разкрития за скандала в ГДБОП (ВИДЕО)
"Депутатите, които блокираха това решение действаха съвсем целенасочено против интереса на миньорите", смята той. Според Димитров около 650 000 души работят в "Мини Марица-изток".
"По време на заседанието присъстваха миньори, ръководители на синдикални организации и от КНСБ", обясни още Димитров. "Хората, които са безхаберни за състоянието на мините, се изказват компетентно. 15 100 души са заетите във въгледобива в момента, заедно с техните семейства. С доставките, броят на хората става около 90 000 души. От КНСБ правим картографиране и полагаме усилия, с които да гарантираме какво ще случва оттук насетне с техните работни места. Но за това са нужни ресурси", добави Димитров.
Още: Борисов за войната по пътищата: Радикалното решение е с тол системата (ВИДЕО)
Още: Борисов смята, че е добра идея кандидатурата му за президент (ВИДЕО)
Още: Рая Назарян: Не мога да гарантирам, че сградата на парламента няма да бъде разрушена
"Очаквам да има малка доза разум у депутатите, извън популизма, за да „вържем” бюджета в 3-процентов дефицит", заяви още той. Димитров посочи, че от КНСБ искат обща данъчна реформа, което значи че всички работещи да имат по-ниски данъци и 15% ДДС. "Към 2025 г. няма нищо по-разумно от това да върнем ставките на 20% на всичко, за да стане сметката. Осигурителните вноски трябва да растат от следващата година с по 1-процентов пункт", каза още Димитров.
Още: Борисов прати Радев да се моли на Ердоган заради "Боташ" (ВИДЕО)
Още: Желязков остро: "Няма да позволим политическите намерения да се препънат в експертни съображения"
Шефът на КНСБ коментира и предложението за достигане на максималния осигурителен доход до 4275 лева. "Минималният осигурителен доход трябва да порасне с ръста на минималната работна заплата и да стане равен на нея – 1077 лева, съгласно действащия закон. За максималният осигурителен доход да се приложи очаквания ръст на средния осигурителен доход", добави той.
Още: КНСБ иска по-високи вноски за пенсия и нова формула за минималната заплата