Евродепутатът Николай Бареков предложил да премиера Бойко Борисов да се заеме със "съдбата" на реактора след решението на арбитража за спрения проект "АЕЦ "Белене".
След апела на премиера в социалните мрежи - нов политик да поеме отговорността за преговорите с Русия и Иран за съдбата на реактора, се свързах с г-н Борисов и предложих да поема отговорността и екипа, който води преговорите, информира създателят на "България без цензура".
Като вземем предвид усложнената международна ситуация и задънената улица пред българското правителство с ядрения реактор за АЕЦ „Белене“, днес направих важна стъпка, заяви Бареков, цитиран от пресслужбата си. Според него преговорите трябва да се водят в четиристранен формат с участието на България, САЩ - като гарант за ядреното споразумение с Техеран, Русия - като производител на оборудването и самият Техеран.
"Имам план, който в най-общи линии представлява "Реактор срещу газ", в който България може да се превърне в голям международен инвеститор в мирната ядрена програма на Техеран срещу ексклузивен междуправителствен договор за износ на ирански газ за Европа и нашата държава", съобщи още евродепутатът.
Бареков казва е, че напълно разбира "безизходицата на нашето правителство и премиер, притиснати от поредица погрешни решения и стъпки от тяхна страна през последните години".
Точно за това предлагам на г-н Борисов да преглътнем егото си на политически опоненти и да работим без драми за бъдещето на България, наша обща Родина. Аз победих егото си и подавам ръка, заявява Бареков и попита: "Има ли отсреща кой да я поеме?"
Бареков припомни „стабилните си позиции в европейските институции - член на Делегацията за връзки на ЕС с Иран и член на Комисията по Енергетика в Европейския парламент“. Според него той е единственият български политик в Европа с необходимите позиции и експертност по темата.
По думите на евродепутата най-конструктивно би било „да подадем ръце и да започнем да действаме, а не да губим ценното време на народа с коментари по фейсбуците ни...“. Известно е, че след санкциите, Иран няма милиардите, за да купува реактори, но има волята да прави взаимноизгоден бизнес с европейските държави, а Русия има нужда от нови проекти, след санкциите заради нахлуването в Крим, заключи Бареков.
Припомняме, че през юни арбитражния съд при Международната търговска палата в Женева реши руската компания „Атомстройекспорт” да получи от България 550 млн. лв. компенсация заради спирането на проекта АЕЦ "Белене". Сега трябва българската страна да реши какво да прави с омплектования вече реактор – дали да се изгражда у нас, или да бъде продаден на трета страна. Една от разглежданите възможности е продажба на Иран, макар и успехът да подобно начинание да се счита за спорен.