Конвергентният доклад за влизане в Еврозоната трябва да се поиска тогава, когато сме готови наистина. В момента отговаряме на всички критерии действително, но и това трябва да е устойчива тенденция. Влизането в Еврозоната зависи от политическите действия. Това заяви в студиото на Нова телевизия бившият министър в служебните правителства на Гълъб Донев, Атанас Пеканов. В този смисъл, Пеканов обясни, че 0.1% инфлация, който ни дели от критерия не е проблем, ако тенденцията е положителна, но трябва да имаме увереност, че инфлацията и в следващите месеци може да се овладее.
Какво трябва да направим, за да влезем в Еврозоната?
Още: Кирил Петков се закани да изкорени ПР-ската мъгла на ГЕРБ за Еврозоната и бюджета
Пеканов добави, че има прозорец още от 6 до 8 седмици, в които можем да поискаме такъв конвергентен доклад и така да бъде приети от 1 януари 2026 г. Атанас Пеканов обаче предупреди, че най-лошото е да поискаме доклад и той да излезе негативен. Това означава да останем извън Еврозоната за още 2-3 години, а и финансовите пазари ще разчетат това негативно.
По думите му, за да отговорим на критериите, парламентът трябва да се съсредоточи върху мерки, които ще спънат инфлацията. Според него дефицитът наистина може да създаде проблем, но в голяма степен това зависи от решенията в парламента, т.е. от политическите действия. От данните, с които разполага Атанас Пеканов, в момента няма нищо катастрофално като финанси в Българската държава в момента. Липсват едни между 5 и 9 млрд. лв., но тази дупка не е фатална и тази пари могат да бъдат намерени.
Пеканов обясни и от къде - да се намалят капиталовите разходи и да се намали и отложи увеличението на заплатите на държавните служители. За оптимизацията на държавните разходи и държавната администрация се говори от години, но никой не иска да го прави докато е на власт. В момента има причина да направим реформа, а често това се прави по външен натиск, обясни Атанас Пеканов. Така Пеканов отново каза, че трябва политическа воля в парламента. Той се надява разума и логиката на икономическите процеси да надделеят над политическия популизъм.
Припомняме, че вчера в интервю за националната телевизия премиерът Росен Желязков обяви, че след 18 февруари ще поискаме конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в еврозоната. Той посочи, че бюджетът, който ще бъде предложен, трябва да е с таван на дефицита до 3 %. "В приоритетите, които записахме заедно с "Демократична България" в коалиционното споразумение, присъединяването към еврозоната е основна цел и приоритет", подчерта Желязков. Той посочи, че страната ни трябва да покрие изисквания за дълг, инфлация и дефицит. И в момента, в който ги покрие да подаде искане за конвергентен доклад. "Ние не търсим прозорец, а устойчивост на публичните финанси", изтъкна премиерът.
Още: Бюджетът не е балансиран, а раздут: ПП-ДБ vs ГЕРБ за парите на държавата
А парите по Плана за възстановяване?
На същото се надява и по отношението на парите по ПВУ и прагматизма в юридическия екип на правителството и ГЕРБ да надделеят. Основните мерки са законодателни - в областта на върховенството на закона и в енергетиката. Трябва да се отмени решението на Народното събрание, което изразява намерението България да не предприема нищо в областта на енергетиката и заявяваме това едностранно, въпреки че очакваме пари от Европа.
Още: Росен Желязков: След 18 февруари ще поискаме конвергентен доклад за еврозоната