"Приехме Националния план за въвеждане на еврото в България. Планът предвижда успешно въвеждане на еврото и влизане в еврозоната от 1 януари 2024 година. Това е важна отправна точка за България и за нейното развитие занапред и отправната точка за влизане в еврозоната".
Това обяви министър-председателят Кирил Петков по повод провелото се днес заседание на Министерски съвет. След края на обсъжданията вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев поясни, че България де факто вече е въвела еврото покрай Валутния борд и допълни, че обществените дискусии по темата продължават.
"Планът е публичен още от юли 2021 година. Относно защита на потребителите сме предвидили 3 месеца преди и 9 месеца след приемането на еврото да се публикуват и в лева, и в евро. Специално за търговците е предвидено да има двойна каса за двете валути в рамките на един месец".
Вицепремиерът припомни, че въпреки критиките от страна на коалиционните партньори от ИТН, то именно в коалиционното споразумение е записано, че еврото трябва да бъде прието във възможно най-кратки срокове.
По темата с т.нар. български закон "Магнитски" Василев обяви, че има работна група, която се занимава с въпросните текстове:
"Когато излезе първия списък "Магнитски" имахме дупка в законодателството и държавата нямаше как да защити държавните институции и фирмите по адекватен начин. Поели сме ангажимент тази законодателна празнина да бъде запълнена".
Иначе преди началото на заседанието премиерът Петков поздрави образователното министерство за мерките, които са предприели - подпомагане на деца с изявени дарби; увеличаване на докторантските стипендии с 50% със задна дата (от 1 април 2022 г.); допълнителни средства за ремонти на ясли, детски градини и училища, както и 30 милиона лева за деца от уязвими групи.