Един от лидерите на "Продължаваме промяната" Асен Василев изрази надежда първият законопроект на ГЕРБ да не бъде формулиран така, както беше анонсиран. Припомняме Десислава Атанасова при откриването на новия политически сезон в парламента заяви, че първият им внесен проект ще бъде за налагане на мораториум за теглене на нов държавен дълг до избирането на ново правителство.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
На въпрос на Actualno.com дали и как анонсираният законопроект на ГЕРБ за мораториум върху дълга ще промени плановете на новите управляващи, Асен Василев заяви: "Силно се надявам да не използват думата "мораториум", защото това е нещо по-различно от това, което те се опитват да постигнат. Те искат да сложат таван на дълга" и добави, че ГЕРБ са в правото си да го предложат и парламентът да реши дали да го приеме или не.
Вероятният бъдещ финансов министър отказа да се произнесе по проектобюджета за 2022 г. на служебното правителство, с обяснението, че още не се е запознал с разчетите и каза, че не го приема като натиск върху бъдещите управляващи от страна на президента. Една бюджетна процедура е бавен и тромав процес, много е важно всичко да се огледа, за да няма пропуски и да няма проблеми, отбеляза той. "Като се запозная с проекта, тогава ще мога да се ориентирам дали продължаваме с него, дали се прави нов проект и как процедираме", каза Василев.
"Ако има проект, който е в синхрон с тава, което като правителство се сглоби, като коалиционно споразумение, заложено за следващата година като политики, този проект може да бъде използван. Ако проектът не отговаря примерно на структурния състав на Министерския съвет, ако има нови министерства или агенции и не отговаря на заложените политики, най-вероятно ще трябва да бъде доработен или преработен, за да се получат нещата", добави бъдещият финансов министър.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Асен Василев каза още, че очаква да бъде полезен в новото управление, както в първия кабинет и изтъкна: "Знаете, че се спряха доста течове, знаете, че се направи актуализация, която намали бюджетния дефицит и въпреки това успя да осигури достатъчно финансиране и за фирмите сега в COVID- кризата, и да се увеличат пенсиите, и да се осигури финансиране за лекарите на първа линия, както и за редица засегнати сектори и това стана без увеличение на бюджетния дефицит".
Той е убеден, че продължавайки по същия начин, новите управляващи ще успеят да постигнат изключително добри за България резултати и уточни: "Без да вдигаме данъчната тежест, ще заложим много по-добри социални политики, много по-разширена инфраструктурна програма и изключително балансиран подход към развитието на страната с висок икономически растеж".
Запитан дали при липса на нов бюджет ще успеят да осигурят намислените социални плащания, Василев подчерта, че сегашния бюджет - актуализираният, е разчетен така, че да може да издържи януари и февруари, преди приемането на нов бюджет за 2022 г., така че катаклизъм да не настъпи, да не настъпи промяна в социалната подкрепа и подкрепата за бизнеса.
Помолен да обясни усиленото теглене напоследък на нови дългове, Василев припомни, че в бюджета за 2021 г., приет 2020 г., е заложено определено ниво на финансиране през дълг и подчерта: "Това го е заложил г-н Ананиев. 880 млн. бяха изтеглени още първо тримесечие, но това ниво на финансиране е заложено, за да могат да се покрият заложените разходи. То е заложено още 2020 г. за бюджет 2021".
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Теглените пари ще стигнат, смята Василев. "Ако погледнете последните отчети - ноември, бюджетът още е на плюс", подчерта той. Въпросът защо, при това положение, теглим още пари, според него трябва да бъде отправен към служебния финансов министър г-н Белчев.
Според Асен Василев, изтеглените вече суми, могат да бъдат използвани за рефинансиране на падежите на дълга. "И февруари, и март имаме доста големи падежи по дълга, където трябва да върнем големи суми. Така че това, че са изтеглени сега, а не са изтеглени февруари или март, не мисля, че ще направи каквато и да е разлика", каза той.