След забележки на Агенцията за обществени поръчки, Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) прекрати обществената поръчка за проектиране и строителство на тунел „Железница“ на АМ „Струма“. Срокът за обжалване на решението за прекратяване е 10 календарни дни, съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура".
АПИ има готовност веднага след влизане в сила на решението за прекратяване на поръчката, да процедира провеждането на нова процедура за проектиране и строителство на тунел „Железница”.
„Извършените промени в документацията на обществената поръчка бяха наложителни и извършени в допустимия срок по закон. Агенцията по обществените поръчки е счела, че те ще променят първоначално обявените условия пред участниците и поради тази причина е необходимо да прекратим процедурата и да я стартираме наново с вече нанесените корекции. АПИ като възложител отчита факта, че забавянето в рамките на две седмици е допустимо при реализацията на проекта, в сравнение с възможна корекция за сметка на държавния бюджет“, коментира председателят на Управителния съвет на АПИ инж. Дончо Атанасов.
Actualno.com припомня, че по-рано през май тази година министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, заяви, че строежът на тунел "Железница" трябва да се съкрати поне с 400 дни.
„Хронограмата, която следваме, е 2019-а да стартираме реалното изграждане. Стигнем ли дотам, мисля, че в рамките на настоящия програмен период ще успеем да приключим успешно и най-тежкото трасе от АМ „Струма“, каза тогава Нанков в ефира на БНР.
С настоящото прекратяване на обществената поръчка от страна та АПИ обаче към момента не е ясно дали въобще ще бъде възможно изграждането на тунела в и без това накъселите срокове.
Скандалът покрай тунел "Железница" гръмна, когато в началото на април бившият главен секретар на Агенция „Пътна инфраструктура“ Стефан Гайтанджиев бе обвинен, че е изнесъл документи от търга за изграждането на тунел „Железница“ на автомагистрала „Струма“.
Гайтанджиев е имал достъп до документите в качеството си на външен експерт в тръжната комисия. Останалите петима участници в комисията за били служители на АПИ.
Достъп до нея са имали единствено членове на комисията и нейния председател. Достъпът се е осъществявал само с магнитни карти, които са се съхранявали при председателя на комисията и е следвало членовете на тази комисия да влизат в залата само по двама“, поясни тогава говорителят на Районна прокуратура – София Невена Зартова.
Липсата на документи е открита от един от щатните членове на комисията, който уведомява шефа на АПИ.