Пламен Георгиев е все още на поста си като председател на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ), защото срещу него няма подаден официално сигнал заради имотната му сага. Това каза самият Георгиев, отговаряйки на журналистически въпроси, включително тези на Actualno.com. И призова да бъде подаден сигнал срещу него - "нека се подаде сигнал в прокуратурата, в парламента, в нашата комисия.. има хиляди органи".
Още: Председателят на НС: Толерантността и прошката са важни не само по празници
Още: Радев с неочаквана визита в Троян (СНИМКИ)
Запитан как ще проверява безпристрастно хората, които твърди, че го заплашват, след като за самия него има сериозни неясноти относно имуществото му, ръководителят на КПКОНПИ заяви: "Атаките срещу мен идват от един и същ център - олигарсите, които са недоволни, че има борба с корупцията" и изтъкна, че има внесени искове за 3 млрд. лева. Вие какво очаквате, че всичко ще бъде безпроблемно", продължи припряно той, отбягвайки журналистическите въпроси за терасата със сауната, която е ипотекирал, въпреки че твърди, че била обща част. Ръководителят на КПКОНПИ не отговори и дали комисията ще се самосезира за неговото имущество.
Вместо отговор на този въпрос той предложи друго: "Мога да ви кажа как вървят проверките на другите замесени (бел. ред. - на Цветанов и бившия му служител Симеон Велков) - в рамките на 4-5 дена сме установили нотариуса. Всички сделки са изповядани при един и същ нотариус, това ни направи впечатление. Обаче, разбира се, не можем да кажем, че има някаква конкретна връзка, защото това е нормална практика фирмите да изповядват. Изискали сме всички сделки извършени от фирма "Артекс" от 2007 година, проверили сме всички техни сделки, сега анализираме дали има други лица. В момента текат 4 проверки - проверката на бившата зам.-министърка Колева, на г-н Цветан Цветанов, на г-н Вежди Рашидов и също така проверката, която е на г-жа Цачева. Установихме, че част от сделките са осъществявани от юридически лица, т.е. не всички са закупували имотите като физически лица. Събрали сме цялата информация за фирмите, отделно сме изискали приемането на едно решение в НС, във връзка с измененията на ЗУТ (бел. ред. - т.нар. поправка "Артекс", приета на 25 януари, 2017 година), имаме всички обсъждания в парламентарните комисии, имаме гласуванията, за да установим кой кака е гласувал (бел. ред. - Actualno.com го установи в рамките на 1-2 часа при кръстосана проверка от екселската таблица в съответната стенограма на парламента), искали сме справка от Сметната палата дали има дарения на политически партии от фирма "Артекс" и не само от нея. Установили сме всички фирми на сем. Мирянови и сме изискали за всичките фирми дали тези фирми имат някаква политическа връзка с политически партии под формата на дарения, каквито и да са те. Това е изискана информация. Изискали сме също информация за всички фирми, осъществявали надзора върху жилищните сгради на "Артекс" и анализираме и там същите въпроси", разказа Георгиев. И продължи:
"За старата проверка - искате да коментирам едни качени неподписани документи в някакъв сайт (бел. ред. - става въпрос за преписката на столичното звено на КПКОНПИ, подписана от Георги Апостолов и показваща разминавания относно имуществото на Цветан Цветанов за поне 400 000 лева). Тези неподписани документи в момента се анализира дали изобщо отговарят на истината, защото се качиха някакви неща в медийното пространство. Как очаквате да се коментират някакви документи, които някой качил без подпис - това не е документ, това е несериозно. Крайно време е да се разбере, че в тази държава трябва да се спазват правилата и да се коментира и да се изнасят факти само когато наистина имаме годни доказателства".
Още: ГЕРБ и ДБ бистрят коалиционното споразумение
Още: ГЕРБ внася законопроект, с който да защити БПЦ
Стана ясно и, че на Георгиев е назначена охрана от НСО - заради отправена заплаха срещу него. "Беше една заплаха, която получих съвсем официално, беше сериозна, заради което имам охрана от НСО. След тази заплаха вече започнаха и медийните атаки, което беше напълно очаквано. Аз няма да се обяснявам. Нека тези хора, които имат незаконни средства – те да се обясняват, не аз", уточни Георгиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България през 2024 г.: Пеевски срещу Доган - драма в три действия и едно бездействие
Накрая той премина в реторика относно качеството на работата, която върши заедно с колегите си от КПКОНПИ: "Истината е много проста – на тези хора (бел. ред. - Георгиев така и не говори с имена) не им харесва, че се оцени от европейските партньори и ЕК в докладите,че в България вече има ефективна борба с корупцията. Ако тази ефективна борба с корупцията не се харесва на някои това е техен проблем – нито ще ме разколебаят, нито ще ме отклонят, нито вие (бел. ред. - журналистите) можете да им помогнете...", после уточни, че нямал предвид всички журналисти.