Антиинфлационните мерки на "Продължаваме промяната" включват помощ за най-уязвимите и за бизнеса. Това стана ясно на брифинг в Народното събрание
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Председателят на парламентарната група на партията Андрей Гюров обясни, че този пакет включва 14 мерки, които са на обща стойност от 2 млрд. лв. „Това, което държа да подчертая, че това са средства, които са осигурени изключително от допълнително събрани средства в бюджета и могат да бъдат използвани без да се нарушава съществуващата бюджетна рамка. Това, което ние държим да направим, е всякакви допълнителни средства да стигнат обратно до българските граждани и бизнеса. Мерките, които предлагаме са базирани на два основни принципа. От една страна това, което искам е да направим, е да подпомогнем най-уязвимите групи хора, пенсионери и тези с ниски доходи и от друга страна да подпомогнем бизнеса да бъде мотор на икономиката“, заяви Гюров.
Той представи първо мерките за най-уязвимите групи от обществото. "Предлагаме сериозно увеличение на пенсиите. Като пример мога да дам най-малката пенсия от 370 на 450 лв. и пропорционално увеличение на останалите пенсии. Целта е увеличението да изпреварва досега натрупаната инфлация. Другото основно нещо, което искаме да направим в системата на пенсиите е да осигурим една справедливост. Тя се очертава в две основни насоки. От една страна предлагаме да се вдигне максималният праг на пенсиите на 3400 лв. Стана ясно, че идеята е сериозното увеличение на пенсиите да влезе в сила от 1 юли, а от 1 октомври най-голямата управляваща партия иска да направи преизчисление на база на промяна на швейцарското правило.
От "Продължаваме промяната" предлагат и мерки за работещите родители, като предлагат увеличение на данъчното облекчение за работещи родители от 450 лв. на 600 лв. за едно дете и от 900 лв. на 1200 лв. за две деца. "Допълнителна мярка е възможността тези средства да се ползват на тримесечна база", допълни Гюров.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
"В тази сфера на мерки се предлага финансово компенсиране на крайните потребители на горива. "Нашето предложение е това да бъде до 50 литра потребени горива на месец. Също така намаляване на ДДС на парното така, че всички, които ползват централно отопление да усетят веднага разликата в сметките, които плащат", каза още Гюров. Той уточни, че идеята е ДДС на парното да бъде намалено от 20 на 9 %.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
От "Продължаваме промяната" предвиждат мерки и за бизнеса. "Не на последно място за микро и малкия бизнес това, което предлагаме, е увеличение на прага за регистрация на ДДС на 100 хил. лв. Това ще бъде един от високите прагове в ЕС, което ще намали значително административната тежест за малкия бизнес в България. Освен това освобождаване от акцизи на електроенергия и природен газ, които се ползват за моторно гориво", допълни още Гюров.
Кой от коалиционните партньори иска да се побърза с антиифлационните мерки? Четете ТУК.