Държавният бюджет за първото тримесечие на 2021 г. е отчел дефицит в размер на 619 400 000 лв., или 0,5% от брутния вътрешен продукт. Това стана ясно от данните, които финансовият министър в оставка Кирил Ананиев отчете пред Народното събрание.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Ананиев посочи, че временният дефицит след COVID-кризата е "очаквано от икономическите анализатори" и прогнозира, че към края на април отчетеният дефицит може да се свие до близко до балансираното бюджетно салдо. По думите му - дефицитът може да се движи между -100 млн. и +100 млн. лв., но това ще стане ясно към 30 април.
8,5 млрд. лв. е размерът на фискален резерв, каза той. 3,3 млрд. лв. от тях е в Сребърен фонд за гарантиране на държавната пенсионна система. "Не сме си позволили една стотинка да се вземе от този фонд и да се финансират други разходи", каза министърът на финансите.
"Първото тримесечие на годината беше най-тежко заради третата вълна на епидемията. Ако няма усложнения в епидемичната обстановка, имаме основания да прогнозираме, че ще изпълним ангажиментите в бюджета. При усложняване на обстановката, ще трябва да предприемем мерки за актуализация на бюджета, извършване на допълнителни разходи и поемане на допълнителен дълг", каза Ананиев.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Предварителните данни на МФ показват, че приходите в бюджета, вкл. от данъчни постъпления, са общо 11,348 млрд. лв. и се увеличават на годишна база.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Дефицитът се дължи на значителното повишаване на разходите (почти 12 млрд. лв. за тримесечието при 9,550 млрд. лв. за същия период на 2020 г.).
Според Ананиев - този ръст на бюджетните разходи се дължи както на мерките за справяне с пандемията, така и с увеличените доходи и социални помощи, заложени в Бюджет 2021.
1,245 млрд. лв. са данните по предотвратяване на коронавирусната пандемия. 314 млн. лв. са похарчени за добавките от 50 лв. към пенсиите на всички пенсионери от януари до март. Част от разходите се дължат и на средствата за модернизиране на армията.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство