Бюджетната комисия на Народното събрание прие на първо четене актуализацията на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. "За" промените гласуваха 13 депутати, без "против", а шестима се въздържаха.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
С промените се предлагат промени в параметрите на пенсионната политика, които ще бъдат осъществени на два етапа - от 1 юли 2022 г. и от 1 октомври 2022 г.
Предложенията за промени в сила от 1 юли са: Всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., се осъвременяват с 10 на сто; за пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., изплащаните към 30 юни допълнителни суми (т.нар. ковид добавки) и индивидуалните суми, представляващи разликата между дохода от пенсия през декември 2021 г. и дохода от пенсия през януари 2022 г., се включват в размера на получаваната пенсия за трудова дейност, след прилагане на осъвременяването с 10 на сто.
За пенсиите за трудова дейност, отпуснати от 1 януари до 30 юни 2022 г., изплащаните към 30 юни допълнителни суми (т.нар. ковид добавки) се включват в размера на пенсията. За пенсиите за трудова дейност, които ще бъдат отпуснати след 1 юли 2022 г., също се предвижда включване на 60 лв. в размера на пенсията.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 370 лв. на 467 лв. (увеличение от 26,2 на сто).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се увеличава от 1500 лв. на 2000 лв. (увеличение от 33,3 на сто).
Във връзка с предвижданото увеличение на социалната пенсия за старост от 170 лв. на 247 лв. (увеличение с 45,3 на сто) и обвързаните с нея размери на пенсиите, несвързани с трудова дейност, и добавките, които се определят в процент от нея, във финансовите параметри на законопроекта е предвидено съответното увеличение.
Предложенията за промени в сила от 1 октомври 2022 г. включват максималният размер на получаваните една или повече пенсии да се увеличи от 2000 лв. на 3400 лв. (увеличение от 70 на сто).
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
В резултат на предложените промени в нормативната уредба консолидираният бюджет на държавното обществено осигуряване остава балансиран (с нулево бюджетно салдо). Заложено е увеличение на приходите и получените трансфери по консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване с 1 386 500 000 лева.
В сферата на услугите много фирми не плащат осигуровки или на много места не плащат осигуровки върху пълното възнаграждение, каза представител на Икономическия и социален съвет.
"Като процент от БВП пенсиите ще са 10,4 процента за тази година, каза министърът на финансите Асен Василев по време на дебатите. За 2023 годна пенсиите ще са 10,4 процента от БВП, а средно за ЕС разходите от БВП за пенсии са 12,7 процента", каза Василев. Много фирми не си плащат всички осигуровки, но НАП работи активно за събиране на данъци, посочи министърът.