Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

AFP: Предсрочни избори може да поставят България в подновени размирици

13 ноември 2016, 15:30 часа • 2806 прочитания

Българите гласуват в неделя на балотаж на президентските избори с високи залози, тъй като те могат да предизвикат падането на дясноцентристкото правителство на премиера Бойко Борисов, ако подбраният от него кандидат бъде победен от подкрепян от подкрепян от социалистите генерал.

Докато пускаше бюлетината, упорито говорещият премиер повтори обета си да хвърли кърпата на ринга, ако неговото проевропейско протеже – председателят на парламента Цецка Цачева - загуби от бившия командващ на военновъздушните сили Румен Радев, на когото се гледа като на приятелски настроен към Москва.

„По никакъв начин няма да участваме в правителство, ако днес загубим“, каза Борисов.

Политически новак, 53-годишният Радев смая социолозите, спечелвайки малко над 25 на сто от гласовете при почти 22 на сто за Цачева на първия тур на изборите на 6 ноември.

Избирателните секции отвориха в 7.00 ч. и ще затворят в 20.00 ч., като първите прогнози се очакват малко по-късно.

Последните проучвания сочат Радев все още за фаворит като избирателите се стремят да накажат правителството заради неговите възприемани като неуспех действия да се справи с ширещата се корупция и бедност в най-бедната страна-членка на Европейския съюз.

Според наблюдатели победа на генерала може да наклони към руската орбита бившата комунистическа и съветски съюзник България, която отдавна балансира по въже между Москва и Брюксел - тенденция, която се наблюдава в Източна и Централна Европа на фона на нарастващия евроскептицизъм. Близка Молдова също изглеждаше настроена да избере проруски президент в неделя, коментира AFP.

Цачева, която е на 58г., обеща да задържи България на проевропейския път и обвини съперника си, че е "червен генерал". Но с липсата си на очарование тя не вдъхнови избирателите, което е смущаващ неуспех за популярния Борисов, който стана премиер за втори път през 2014 г.

"Може би трябваше да помисля по-добре, когато заложих съдбата на правителството на моя избор ... Не бях прав и аз ще поема пълната отговорност", каза в сряда плещестият бивш полицейски шеф.

Въпреки това резултатите в неделя все още може да бъдат повлияни с подкрепа от тези, които са гласували за други кандидати в първия кръг, заявиха наблюдатели.

Ролята на българския президент е в голяма степен церемониална, но тя или той – Цачева би била първата жена на тази позиция – е уважавана фигура и главнокомандващ въоръжените сили.

Ако Цачева загуби, Борисов може да обяви оставката си в неделя вечер. Предсрочни избори може да поставят България в подновени размирици.

Преди преизбирането на Борисов страната премина през дълъг период на разместване на пластовете, включващ масови протести и низ от избори. Въпреки обещаните реформи корупцията и бедността остават широко разпространени, докато общественият гняв също нараства заради хилядите мигранти, които в момента са блокирани в България.

Популярността на Борисов е намаляла и проучвания на общественото мнение показват, че неговата партия ГЕРБ няма да успее да спечели абсолютно мнозинство в предсрочни избори. И изглежда, че Борисов е изчислил преценил погрешно с номинацията на Цачева, казват анализатори.

"Неговата заплаха да се оттегли е мобилизирала опонентите му повече, отколкото поддръжниците му", каза Живко Георгиев от Института Галъп пред AFP.

Победа на Радев също така ще подаде сигнал за промяна в посоката в сравнение с тази при досегашния президент Росен Плевнелиев, отявлен критик на Русия. София и Москва имат дълбоки исторически и културни връзки, и икономиката на България е силно зависима от руски енергийни източници. Плевнелиев обвини Русия, че се опитва да "дестабилизира Европа" с "финансиране на настроени срещу ЕС ултранационалисти", включително в България, в интервю, публикувано в неделя в австрийския вестник „Ди Пресе“. Той предупреди, че Балканите са готови за избухване на конфликт и се озоваха в решителната схватка между Москва и Брюксел.

“Балканите са важна стратегическа част от руските интереси. България е важна за Европа, защото е ключов регионален играч. Тези, които искат да дестабилизират Европа, имат най-добри шансове да постигнат това на Балканите. Винаги това е бил начинът – оттам беше подпалена Първата световна война”.

„Сега [политическият климат] е по-опасен, отколкото през Студената война“.

Радев, генерал, който е специализирал в САЩ, многократно е настоявал, че "бъдейки член на ЕС и НАТО не означава, че България трябва да бъде враг на Русия".

Весела Сергиева и Диана Симеонова, анализ за Агенция France Presse, цитиран от БГНЕС

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес