„Двете основни политически сили в България не успяха да се споразумеят за ново компромисно правителство, което увеличава риска от предсрочни избори в тази бедна балканска страна, измъчвана от политическа нестабилност“. Това предаде агенция Франс прес за случващото се на политическата сцена в България.
Още: Радев няма да оттегли указа, с който предлага парламентът да избере Мария Габриел за премиер
Министър-председателят Николай Денков подаде оставка в началото на март, за да предаде властта на бившия еврокомисар Мария Габриел в съответствие със споразумението, постигнато през юни 2023 г. след дълга криза. Процесът обаче предизвика скандал между двата партньора, като консервативната партия ГЕРБ се опита да вземе превес над либералната коалиция на реформите ПП-ДБ.
Още: Ето кои министри не са дали съгласие да участват в проектокабинета на Мария Габриел
С пет парламентарни избори между 2021 и 2023 г. България премина през политическа безизходица, безпрецедентна от края на комунизма през 1989 г., преди да постигне компромис миналото лято. При управлението на Денков страната, която е член на ЕС и НАТО, но е историческо близка до Русия, предприе проевропейски завой, особено по отношение на войната в Украйна. Правителството реши да изпрати ракети, бронирани машини и боеприпаси на Киев, което е отклонение от предишните временни правителства.
Още: Татяна Буруджиева: ПП-ДБ и ГЕРБ са влезли във война
В стремежа си да се бори с широко разпространената корупция той също така отвори вратата към Шенгенското пространство за свободно движение, като първата стъпка е планирана за 31 март с премахването на контрола по въздушните и морските граници в рамките на ЕС. И се надява до края на 2024 г. да получи споразумение за сухопътния маршрут. Тази нова криза обаче може да компрометира тези усилия и да застраши амбициите на България да се присъедини към еврозоната през 2025 г.
Още:ГЕРБ не са искали смяната на Тагарев, твърди Николай Денков