АБВ се обявиха против увеличаване на 3% на бюджетния дефицит

15 юли 2014, 17:43 часа • 25090 | прочитания

Политическа партия "Алтернатива за българско възраждане" (АБВ) изразява неудовлетворение и несъгласие с постигнатите вчера договорености при президента Плевнелиев. Тези решения не се съсредоточават върху важните за страната безспорни и обединяващи решения, а за пореден път се плъзгат по опасната плоскост за създаване на предпоставки за конфронтация и взаимни обвинения между партиите – поведение, което е вредно за страната ни.

Още: Нарекоха го "прокремълска отломка": Костадинов иска забрана на "Алфа рисърч" при екзитполовете

Още: Божидар Божанов направи за смях кандидат на управляващите за ключов регулатор (ВИДЕО)

По отношение на актуализацията на бюджета, от партията изразяват пълно несъгласие с увеличаването на бюджетния дефицит от 1.8% на 3% от отиващия си парламент. Заложените в бюджета за 2014 г. фискални цели трябва да се постигнат до края на годината. След изборите новото правителство и парламент ще имат възможност да направят обективна оценка на необходимостта от промяна.

Увеличаване на дефицита и съответно – на държавния дълг днес, за да се покриват неясни текущи разходи, включително от служебното правителство, е недопустимо. Подобно действие има единствено политическо измерение и показва неадекватност на управлението на бюджетната сфера. Очевидно представителите на БСП и на ДПС при президента са приели безкритично този факт, коментират от АБВ.

Партията одобрява подкрепата за общините и за бюджета на НЗОК, за да се гарантира нормалната работа на тези институции. Това следва да стане при настоящата бюджетна рамка, за сметка на резерви и икономии.

Още: Как Пеевски действа по места в бастионите на Доган: Обяснява доц. Татяна Буруджиева (ВИДЕО)

Още: Премиерът Желязков коментира трагичната смърт на 12-годишната Сияна

По-нататък се припомня, че АБВ първа предложи случая с КТБ да се разследва от комисия с участието на Европейския банков орган. От партията настояват за проверка по конкретния случай с КТБ. Вместо това, на срещата при президента се е решило БНБ да търси ЕБО за мнения по банковия надзор по принцип. По този начин ще се "прикрият отговорните за кризата институции".

По отношение на „новината“ за присъединяване към Европейския банков надзорен механизъм и към другите елементи на Европейския банков съюз, ние виждаме пълна неадекватност. България вече заяви интерес да участва в системата за европейски банков надзор. Тази "новина" е с давност от няколко години, критикуват от АБВ. 

От там допълват: Участието в Европейския банков съюз предполага значителни и дългосрочни финансови ангажименти. Вземането на национално решение трябва да се предшества от отговори на всички въпроси, още повече съответното европейско законодателство все още не е прието. Преди отговорите на тези въпроси да бъдат ясни на обществото, договореностите при президента приличат повече на отклоняване на вниманието от важните теми на деня.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес