Личните асистенти ще продължат да работят на трудови договори. Заплатата им от догодина ще стане 930 лева.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Това съобщи министърът на труда и социалната политика Деница Сачева, която представи проект за промени в Закона за личната помощ със своята заместничка Адриана Стоименова. Като мотиви за предлаганите промени Сачева посочи, че целта е законът да стане по-приложим, а слабостите да бъдат отстранени.
Законът за личната помощ трябва да действа съвместно заедно със Закона за социалните услуги, каза Сачева.
Средствата за 2021 година са над 214 млн. лева за лични асистенти, а по Закона за социалните услуги сме заложили още 85 млн. лева също за асистентска услуга.
Така че от 2021 г. асистентска услуга ще може да се предоставя както по закона за личната помощ, така и за социални услуги. Законът за личната помощ е за всички групи хора с увреждания, 8% от хората, които го използват са деца, подчерта Деница Сачева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Запазваме всичко, което съществува до момента, но разширяваме обхвата. Няма механизъм по който да бъдат финансиране 670 000 лични асистенти, не всеки който има увреждане се нуждае от личен асистент", каза още тя.
Общественото обсъждане е в рамките на 14-дневен срок след като бъде качено на сайта на министерството, след което трябва да влезе в зала и да се приеме. В сила би трябвало да е от 1 януари 2021 година.
„Хората, които получават лична помощ до момента и занапред ще могат да получават такава. Всички деца и възрастни с ТЕЛК с определена чужда помощ, които досега не са подали заявления за това биха могли да го направят както в рамките на следващите месеци, така и след 1- ви януари 2021”, каза още тя.7
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Целта е Законът за личната помощ и Законът за социалната помощ да действат заедно и да се допълват, разясни още министърът.
По думите на социалния министър 8 на сто от ползвателите на закона са деца, а 40 процента са хора над 65 годишна възраст.
Към 18 октомври са подадени 490 658 заявления за изготвяне на индивидуална оценка на потребностите, със заявена потребност от лична помощ са 40 955, издадените направления са 39 463. Към момента действащите договори са 32 255.
Правителството предвижда семействата да получават месечни детски добавки без доходен тест само за периода от 1-ви януари до 31-ви декември 2021-ва година. Това става ясно от публикувания проект на бюджета за 2021 г.
В момента критерият за получаване на детските добавки е доходът на член от семейството да не е по-висок от 500 лева.
Еднократните помощи от 300 лева за всички ученици, записани в първи и в осми клас, са предвидени да се изплащат за учебната 2021 – 2022 г.
На брифинг за медиите социалният министър Деница Сачева посочи, че следващото правителство ще преценява дали универсални детски добавки ще се изплащат и през 2022 година.
Тя коментира още, че не е редно минималното обезщетение за безработица да се повиши на 17 лева дневно, както настояват синдикатите .
Предвидените 300 милиона лева за мярката 60 на 40 за следващата година трябва да стигнат за първите 6 месеца, смята социалният министър. От началото на 2021 ва мярката ще е по фокусирана и ще продължи да действа в най- пострадалите от Covid-19 кризата сектори.